facebook

Събития

solisti-interpretatori_678x410_crop_478b24840a
03.11.2015 19:00
Събития

Камерен концерт от цикъл „Солисти-интерпретатори“

Национален дворец на културата, Зала 6

Организатори:
Национален дворец на културата
департамент „Музика“

Солисти:
Жерар Пуле (цигулка), Милена Моллова (пиано) и Доминик дьо Вилиенкур (виолончело)

Програма:
Бетовен, Брамс, Дебюси, Вилиенкур

ЖЕРАР ПУЛЕ започва заниманията си по музика като дете-чудо. Баща му - цигуларят и диригентът Гастон Пуле, има привилегията да представи първото изпълнение на Сонатата на Дебюси през 1917 със самия автор, който изпълнява клавирната партия. Жерар на осемнадесет години печели първата награда на конкурса „Паганини” в Генуа. Следват множество концерти и кариерата му стремглаво се разраства в световен мащаб. Той продължава да учи при майстори-виртуози като Зино Франческати, Йехуди Менухин, Натан Милщайн и особено Хенрик Шеринг. Днес Жерар Пуле е един от най-изтъкнатите преподаватели по цигулка. Провежда майсторски класове по целия свят и преподава в консерваториите във Виена и Пекин, както и в Ecole Normale de Musique в Париж. Проф. Пуле е преподавател и в Paris Conservatoire National Supérieur de Musique. От 2005 работи и като преподавател в известния и високо ценен университет Tokyo Geidai в Япония. Заради своите професионални качества и педагогически успехи, той е специален гост и член на журито на основни международни цигулкови конкурси. Жерар Пуле свири като солист на най-добрите оркестри, сред които Оркестъра на Париж, Националния оркестър на Франция, оркестрите на Страсбург, Лил, Бордо, Лион, RAI Orchestra в Торино, Пражкия радио симфоничен оркестър, Оркестъра на Пекин, Щутгартския камерен оркестър и др. Всяка година той участва в най-престижните музикални сезони, вкючително тези на Френското радио, Muséed’Orsay и Théâtre des Champs Elysées и фестивали като Prades, Divonne, Sceaux, Besançon, Monte Carlo, Montreux и Carthage. Проф. Пуле прави много записи за световни звукозаписни фирми като солист, с оркестри и като член на камерни ансамбли.


ДОМИНИК ДЬО ВИЛИЕНКУР е световноизвестен виолончелист, композитор и диригент. Изнася концерти и реализира записи в Колумбия, Италия, Испания, Косово, Румъния, Украйна, САЩ, на престижните фестивали в Кумо (Финландия), Портогруаро (Италия), Йокохама (Япония), на фестивала „Де Шаблезие” в Бургундия и на фестивала „Месец на Молиер” във Версай (Франция). Носител е на Голямата награда на l’Académie du Disque. Вилиенкур реализира записи на виолончеловите концерти на Хайдн, Дворжак, Сен-Санс, Двойния концерт на Брамс, Тройния концерт на Бетховен, творби на Флоренц, Ланчина, Ландовски. Реализира интеграл на виолончеловите сюити на Бах и сонатите на Бетховен, представени съвместно с пианиста Емил Наумов в Théâtre des Champs Elysées. Доминик дьо Вилиенкур е професор в Парижката консерватория и носител на Националния орден за заслуги на Франция. От 1994 като артистичен директор на d’Europе&Art той организира цикъл концерти Музикални круизи с лорд Йехуди Менухин, Барбара Хендрикс, Жозе ван Дам, Тереза Берганца, Мерлин Хорн, Гидон Кремер, Жерар Пуле, Юрий Башмет. Доминик дьо Вилиенкур свири на виолончело Галиано от 1754 година.


МИЛЕНА МОЛЛОВА е активна пианистка и педагог, почетен професор на НБУ. Започва да учи пиано от 5-годишна възраст при Павла Жекова в Шумен. Две години по-късно е вече ученичка на големия български композитор и педагог Димитър Ненов. От 1948 работи под ръководството на проф. Панка Пелишек. През 1959 завършва Българска държавна консерватория. През 1960-1961 специализира в Москва при Емил Гилелс. Поддържа внушителен репертоар с творби от различни стилове и епохи. Своеобразен акцент в него пианистката поставя през 1987 с цикъла „32 сонати на Бетовен” представен в девет концерта – творческа задача, която малко пианисти са успели да осъществят. Многобройни са отличията й на международни фестивали и конкурси. Носител е на награди от Международен конкурс „Бетовен” - Виена, Международен конкурс ARD – Мюнхен, Награда „Кювалие” - Брюксел, Международен конкурс „Маргарита Лонг – Жак Тибо” - Париж, Международен конкурс „Чайковски” и др. Проф. Моллова е активен участник в концертния живот на университета и столицата. „Тази артистка е създадена, за да предаде това, което в музиката е най-елегантно и одухотворено. И тя го постига с обаятелно умение” (Жак Стеман, в. Ла Лантерн, Брюксел). Ежегодно провежда майсторски класове в България, Швейцария, Германия, Италия, Гърция, Южна Корея.


ИДЕЯ - Концертният цикъл „СОЛИСТИ-ИНТЕРПРЕТАТОРИ“ е предложение на Нов български университет, департамент „Музика“ и проф. д-р Марио Хосен за елитен Музикален фестивал за класическа музика в НДК. Съчетанието на шедьоври на европейската музика и изпълнители от световна величина ще допринесе за обогатяване на културния живот в столицата и страната. В основата на проекта е развитието на мащабно и дългосрочно културно сътрудничество на НДК с програмите на водещите европейски културни центрове като Виена, Париж, Лондон, Рим, Прага, съвместно с Нов български университет, УниКредит Булбанк и концертиращи артисти – професори от водещи световни университети. Фестивалът „Солисти-интерпретатори” предлага богата концертна програма. Желанието е да покажем, че именно класическата музика като европейска културна традиция обединява света с вечните си духовни ценности. Мисията е посланието на това уникално изкуство да достигне до слушателите, обогатявайки го чрез красота, хуманизмът и хармония - едно послание за човечност и духовна толерантност, така необходимо днес.


ЦЕЛИ на инициативата са: да се осъществи един нов и елитен музикален класически фестивал в НДК. Да се стимулира и подкрепи младото поколение български творци. Да се обогати културната програма в София и България с концерти на световноизвестни изпълнители, оркестрови концерти, които да са част от културния афиш на европейските и световни столици. Да се реализира програма, насочена към младежта и музиката - най-доброто средство за преодоляване на бариерите на миналото и за намиране на верен път към европейското настояще.


ДЕПАРТАМЕНТ „МУЗИКА“ на Нов български университет е модерна образователна институция в областта на музикалното и танцово изкуство, която през 2015 година чества 24 години от основаването си. За този кратък период той се утвърди като структура с иновативни методи на работа, със силен преподавателски екип, с чудесна материална база, която дава възможност на младите музиканти в България да се обучават по съвременен световен стандарт без да напускат пределите на родината си в тази още крехка възраст. Освен обучение след средно образование в бакалавърска програма „Музика“, департаментът предлага магистърските програми „Музикално изпълнителство (на български и английски език)“, „Танцово изкуство“ и „Тонрежисура“, а на докторско ниво – програма „Музикознание и музикално изкуство“ с възможност за научно изследване в областта на теоретичното музикознание или в изпълнителски профил. Всяка година департаментът организира серия от майсторски класове за виртуозно майсторство на водещи професори от Европа.


В сезон 2015-2016 на 3 ноември е първият концерт от цикъла „Солисти-интерпретатори“.

Съорганизатор е НДК, с финансовата помощ на УниКредит Булбанк и съдействието на Пежо България.