Събития
27.05.2025 16:10 | сподели |
Добави в Google календар |
Публична лекция „Антимикробни пептиди versus антибиотици - новата надежда за преодоляване на антибиотичната резистентност“
Корпус 1, С1/04 - „Учебно-научна лаборатория по биология“
Организатор:
департамент „Природни науки“
Лектор:
доц. д-р Галина Сачанска
Модератор:
доц. д-р Николай Петров
Участници:
Студенти и преподаватели от департамент „Природни науки“. Лекцията е отворена за всички желаещи
Антимикробните пептиди (АМР) са къси катионни пептиди, изградени от 3 до 100 аминокиселини. Те са с амфифилна структура, която им позволява лесно да се свързват и взаимодействат с цитоплазмената мембрана и клетъчната стена на бактериите и микроскопичните гъбички. Често са активни и срешу вируси и паразити. Синтезират се от всички организмови групи - бактерии, гъби, растения и животни, включително и от човека, бидейки част от имунната му система. Бактериалните AMP или бактериоцини могат да бъдат произведени както от Грам-отрицателните, така и от Грам-положителните бактерии, което става чрез рибозомен синтез. Бактериалните AMP са жизненоважни за справяне с нарастващата антибиотична резистентност на различни патогени, като са една от последните актуални надежди за алтернатива на вече неефективните антибиотици. Бактериоцините имат тесен спектър на действие, което ги прави силно специфични антибактериални съединения, насочени към определени бактериални патогени. Синтезирани от бактерии за да убиват други бактерии, те се явяват „Троянския кон“ в тази трудна война.
Доц. д-р Галина Сачанска е Р-л деп. Природни науки с научна експертиза по молекулярна микробиология, микробиология на околната среда и микробиология на храните. Защитила е докторска дисертация върху молекулярен анализ на микроорганизмите в замърсени с тежки метали местообитания.