facebook

Събития

nbu-1_678x410_crop_478b24840a
23.04.2025 16:20
Добави в Google календар
Събития

Семинар „Deep learning и познавателни процеси при човека: прилики и разлики (Deep learning and human cognition: similarities and differences)“

Корпус 1, зала 20


Организатор:
департамент „Когнитивна наука и психология“

Лектор:
проф. д-р Игор Фаркаш (Igor Farkaš)


Модератор:
доц. д-р Пенка Христова


Участници:
Преподаватели и студенти от департамент „Когнитивна наука и психология“, алумни и гости на НБУ


През последното десетилетие Изкуствените интелигентни системи, които използват т.нар. Deep Learning механизми за учене често надскачат изпълнението на хората в редица задачи.  Установени са, обаче, някой недостатъци в задачи за класификацията на изображения или естествен език, свързани главно с аспекти на изпълнението на Изкуствените системи като устойчивост и разбиране. Има сериозни основания да се смята, че Когнитивната наука може да вдъхнови създаването на по-добри решения в областта на AI.


Игор Фаркаш има докторска степен по приложна информатика и магистърска степен по техническа кибернетика от Словашкия технологичен университет в Братислава. През 2000-2003 г. е постдокторант в Университета в Ричмънд, щата Вирджиния, където се занимава с конекционистко моделиране на лексикалното усвояване. От 2003 г. е в департамент ''Приложна информатика'' на Факултета по математика, физика и информатика на Университета „Коменски“ в Братислава, а от 2014 г. е редовен професор и ръководител на катедрата.

Координира изследователската група „Познание и невронни изчисления“, Центъра за когнитивна наука и магистърска програма по Когнитивна наука (MEi:CogSci). Изследователските му интереси включват разбиране на моделите на изкуствени невронни мрежи и използването им за когнитивно моделиране в роботиката и езика, учене с подкрепление, вътрешна мотивация и концепцията за абстрактност.

Игор Фаркаш е получил престижна стипендия „Фулбрайт“ (департамент „Компютърни науки“, Тексаски университет в Остин) и Хумболтова стипендия (Департамент ''Компютърна лингвистика и фонетика'', Саарландския университет, Германия). За дългогодишните си академични постижения през 2024 г. той получава две национални награди - „Учен на годината 2023“ в категория „Личност на международното сътрудничество“ и Награда за наука на ESET в категория за „Изключителни академични постижения'' в Словакия.