Събития
18.01.2023 11:30 | сподели |
Семинар „Комерсиалната живопис и графика, комиксите и гейм изкуството в дидактичните арт проекти“
Корпус 2, зала 504
Организатор:
департамент „Изящни изкуства“
Лектор:
Теодор Манолов
Модератори:
доц. д-р Калина Христова, Станимир Божилов
Участници:
студенти от бакалавърска програма „Визуални изкуства“, магистърски програми „Живопис“, „Илюстриране и графични технологии“, както и участници от други програми, свързани с екранни изкуства, литература и история
В лекцията си авторът на комикс поредицта „Спартак. Легендата“ Теодор Манолов представя приложението на комерсиалната живопис и графика, комиксите, графити културата и гейм дизайна в образователната литература и визуална комуникация. Той ще ни разкаже:
- Какво представлява интердисциплинарният илюстрован роман-енциклопедия и по какво се отличава от конвенционалния роман.
- Как се създава един комикс или една илюстрация в комик-стайл от скицата до финалните специални ефекти и как се инкорпорират те в сериозната литература.
- Какво е мястото на художника в един мащабен интердисциплинарен проект, в който визията е равностойна на наратива или дори водеща. Може ли артистът да бъде автор и идеен мотор на концепцията, или би следвало да се задоволи с ролята на изпълнител.
- Има ли естетиката на традиционната българска графика и гравюра място в съвременните комерсиални, преимуществено дигитални изкуства.
- Защо е необходимо да се обръщаме към „несвойствени“ за високото изкуство, комерсиални, при това преимуществено дигитални, жанрове като комиксите, концепт арта, гейм арта и рекламната илюстрация, за да създаваме високо изкуство с тях или да представяме учебно съдържание чрез тях.
- Как се гради сюжетът на един роман-енциклопедия и как се събират и отсяват данните и илюстративните примери, необходими за създаването му.
- Как се визуализира информацията в една концептуална книга посредством карти, инфографика, таблици, хронологични линии, родословия и др.
Сред целите на проекта на Теодор Манолов, подкрепен от НФК, програма „Творчески стипендии“ са: Повишаване на интереса към историята и митологията на траките – нашите генетични предци и духовни патриарси, и като цяло към историята на земите и народа ни. Превърщане на тракийската цивилизация в своеобразна запазена марка на родината ни, в наше културно лого, разпознаваемо по целия свят.