Събития
23.05.2025 16:30 | сподели |
Добави в Google календар |
Семинар „Образованието на 21 век“
Съвременни ракурси в природонаучното образование
Аудитория 1, Библиотека „Проф. Богдан Богданов“
Организатор: департамент „Чужди езици и култури“
Лектор: доц. д-р Светлана Ангелова
Модератор: доц. д-р Евгения Тополска
В семинара ще бъдат дискутирани въпроси, свързани с актуалните предизвикателства пред природонаучното образование в начален етап. Акцентът ще бъде поставен върху представянето на монографията „Съвременни ракурси в природонаучното образование в началното училище: поглед към връзката „дете – общество – природа“. Преработеното и допълнено издание ще се фокусира върху необходимостта ученикът да разбира, обяснява и осмисля природонаучното знание в хода на изграждане на връзката му с обществото и природата. Свързаността ще се представи като изграждаща личността на ученика, в смисъла на формиране на умения и нагласи/отношения да прилага знания, като формулира въпроси, търси отговори, изказва предположения, осъществява избори, взема решения. Връзката „дете – общество – природа“ ще се коментира в светлината на необходимостите от преодоляване на потребителското поведение към природата и насърчаване на устойчиво развитие в различните му аспекти, в това число по отношение качеството на образованието днес. Ще се дискутира влиянието на ученето чрез проучване като предпоставящо тези процеси и в частност приноса му към развитието на устойчива мотивация за учене в социално-емоционален дискурс, в контекста на въпроса „Как ученикът да създава свят и себе си от себе си?“.
Съвременните ракурси в природонаучното образование, представени в монографията, ще се дискутират и като алтернатива на проблемите, отнасящи се до незадоволителните образователни постижения на четвъртокласниците в международни изследвания. В тази посока, ще се обсъдят предстоящите промени в учебния план и учебните програми по природни науки в училищното образование. Ще се търсят отговори на въпроси, свързани с необходимостта от цялостна трансформация на природонаучното образование в училище, и предвид прекалено амбициозните в предоставянето на знания сега действащи учебни програми, акумулиращи теми, факти и понятия, но без достатъчно осигурена възможност за превръщането им в житейски значими за учениците умения.
Д-р Светлана Ангелова e доцент по „Методика на обучението по „човек – природа“ и „човек – общество“. Завършила е Биологически факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ и е защитила докторска степен по Методика в същия факултет. Специализирала е постдокторантура в областта на педагогическите изследвания и електронното обучение във Факултета по педагогика на СУ „Св. Климент Охридски“. Има издадени монографии, студии, книга за учителя и помагало за ученика по гражданско, здравно, екологично и интеркултурно образование за 1 клас, и над 90 други публикации. Провеждала е тематични обучения в Klaipeda University – Литва и в Pädagogische Hochschule Kärnten Viktor Frankl – Австрия. Обучител е на учители, педагогически специалисти и експерти по теми, свързани с природонаучно образование, STEM образование, здравно образование, приобщаващо образование за обща подкрепа на личностното развитие на ученика, емоционална интелигентност на учителя. Ръководител е на проекти и участва като експерт в проекти, свързани с училищното и университетското образование. Оценител е на качеството на дигитално учебно съдържание, създавано за целите на Министерството на образованието и науката. Автор е на учебни програми за обучение на деца и училищни групи, прилагани от Детски научен център „Музейко“, гр. София. Преподавател е по методически и педагогически дисциплини на студенти бакалаври и магистри в Нов български университет.