facebook

Събития

316129817-5823602657692069-3410715437363674783-n_678x410_crop_478b24840a
15.12.2022 18:00
Събития

Серия обекти от художествено стъкло на Моника Найденова

INTRO gallery



 

2022 година е обявена от Организацията на обединените нации (ООН) за година на стъклото и в рамките на тази година в световен мащаб бяха организирани много събития, всички под знака на този прозрачен и вълшебен материал.
 
 
 
 
 

През 2022 година бе публикуван и поредният брой на New Glass Review 42 с избора на 100-те най-иновативни проекта на най-обещаващите художници в областта на художественото стъкло. Избор, направен от куратори, работещи за един от най-големите и престижни музеи - The Corning museum of glass в Ню Йорк, САЩ. Селекция, направена измежду 927 кандидатури от 50 държави. От България претендентите са трима, но е избран един.
 
 
 
 

И защо пиша всичко това? Защото галерия „Интро“ ни предлага годината на стъклото да завърши с една чудесна изложба на една от стоте избрани от Нюйоркския музей, а именно – Моника Найденова (р. 1982 г.).
Изложбата на преподавателката по стъкло в Нов български университет и мениджър на Международното биенале на стъклото е част от серията 3pod/Трипод, серия, по която тя работи вече няколко години. Първият от обектите на тази серия е видян от малцина любители на изкуството от стъкло на изложба в Българския културен институт в Прага, Чехия, през 2017 година и впоследствие на изложба, част от Международното биенале на стъклото.

 

Триподът е стойка за телефон, фотоапарат, оръжия и др. и обикновено се използва, за да стабилизира различните устройства, които използваме в нашето ежедневие. Тази форма има и връзка с любими вещи - статив/триножник за рисуване, малките трикраки столчета от миналото, но ни препраща и към бъдещето, в което космическите летателни средства, а и не само, наподобяват триподи.
Триподите на Моника Найденова недвусмислено демонстрират стабилността на интересите, а и на възможностите ѝ за боравене с този труден за работа, а и невинаги стабилен материал.
Лекотата, с която елегантните пластики стоят експонирани до своите дървени обиталища, ни подсказва и лекотата, с която Моника Найденова се готви да завладее нови територии, неизвестно в каква посока, но нови, модерни и красиви, а може би и извънземни…, времето ще покаже. А сега не ми остава нищо друго освен да благодаря на авторката за изпълнената със светлина и с поглед към неизвестното изложба.

 

 

 

Д-р Владимир Димитров
 
 

Моника Найденова е родена на 25. 11. 1982 г. в гр. София. Художественото си образование придобива в Национална художествена академия, където защитава бакалавърска и магистърска степен в специалност „Метал“. След това открива стъклото като изразно средство. Следват редица обучителни курсове и творчески специализации извън България в усъвършенстване на работата с този материал. През 2009 г. създава свое студио за художествено стъкло (Mohika Glass Studio), което и към днешна дата реализира частни и обществени проекти за различна архитектурна среда.

След  натрупания практически опит Моника се връща към академичната среда и защитава през 2018 г. докторска степен в катедра „Дизайн на порцелан и стъкло“ в НХА. Веднага след това е поканена от доц. Константин Вълчев за преподавател в Нов български университет, Ателие по художествено стъкло, където преподава и към момента.

Като автор, работещ в сферата на художественото стъкло, Моника има многобройни участия, самостоятелни представяния, селекции в престижни международни форуми и награди. Сред последните ѝ изяви е селекция в топ 100 на значими автори за 2021 г. на най-престижното американско издание за художествено стъкло New Glass Review. Моника Найденова е селектирана да представи България в European Glass Context 2021, в Борнхолм, Дания. Носител е  на голямата награда на Община Плевен в Деветото международно биенале на малките форми 2018, гр. Плевен.

От 2012 г. е член на СБХ, секция „Дизайн“ и на Glass Art Society (GAS), САЩ, от 2022 г.

Моника Найденова е мениджър на проекта Международно биенале на стъклото.

 

 

3Pod е името на серия художествени обекти от ръчно издухано стъкло. Идеята се заражда още преди години, когато по време на творческа специализация в Чехия е създаден първият обект. Той по-скоро е прототип в търсене на точните пропорции, технологични взаимодействия  и техническа прецизност. /снимка 1/

Обща визия за серията е сферичната форма и стъпването на 3 опорни точки, от където произлиза и името им[1]. 3Pod са закачливи и цветни обекти, създаващи положителна емоция у зрителя. Те са създадени с идеята да бъдат завършен художествен продукт – от собственото им лого, през опаковката до конкретния размер в различни цветови комбинации. В настоящата изложба е представена серия от 10 обекта, два от които реализирани в Чехия. Основната част от тях е създадена в края на 2021 г. и началото на 2022 г. Обектите са изпълнени по време на творчески престой в Музея на стъклото /Museu del Vidre/, гр. Вимбоди, Испания, и със съдействието на испанския автор Рафа Абдон.

 

„За мен тази изложба отбелязва развитието на идея, върху която аз експериментирам от години. Вероятно и още години занапред ще я интерпретирам, но фазата, до която съм стигнала сега, е етап, който обобщава вариации по темата, натрупани през годините, и същевременно задава насока за последващи обекти. Настоящата изложба е специална и поради друга причина, а именно, че металът като материал не присъства в комбинация със стъклото. Подход, който иначе често използвам и намирам за естествено продължение на предходните ми реализации и образование в тази дисциплина. Вярвам, че преминаването през различни материали ни прави по-гъвкави и технологично подготвени. Лично за себе си предполагам, че винаги съм търсела някакво качество в използваните от мен материали, което все ми липсваше, докато не открих стъклото. Това определено беше любов от пръв поглед и моментът, в който се промени цялото ми усещане за форма, цвят, пространство, дълбочина и всички взаимовръзки, които стъклото създава със заобикалящата го среда. За мен стъклото има поведение на жив организъм, с който общуваш, споделяш и от който се учиш. С него се води диалог и аз много ценя този „събеседник“. Стъклото възпитава на търпение и изисква време, за да разкрие потенциала си, но това, което дава в замяна, никой друг материал не може да ни предложи – то ни позволява да виждаме вътре и през него.  Този вътрешен свят, който можем да наблюдаваме в стъклото, за мен е едно откровено и директно общуване, възможност да надникнеш в сърцевината и да откриеш ново измерение. Вечната игра на стъклото със светлината ме вълнува и вдъхновява. Способността му да я отразява, пропуска и пречупва добавя съвсем ново усещане за пространството, в което сме.

Възможността да опознавам и работя с този материал всеки ден е нещо, за което съм истински благодарна. Надявам се, художественото стъкло да достига до все по-широка аудитория в България и да бъде оценено, така както е отношението към него в цял свят.“

Моника Найденова

 

[1] 3Pod (tripod) - триножник (англ.) – Бел. пр.