Събития
26.10.2015 18:00 | сподели |
Трафик на деца и жени: европейски политики и национални практики
Публична лекция в рамките на семинар „Миграционна политика“
Корпус 2, зала 502
Организатор:
Център за миграционни изследвания (CERMES)
Лектор:
Антоанета Василева
Модератор:
проф. Анна Кръстева, ръководител на Център за миграционни изследвания (CERMES)
Дискутант:
д-р Евелина Стайкова, координатор на Център за миграционни изследвания (CERMES)
Участници:
студенти от магистърските и бакалавърските курсове по миграционна политика
Всяка минута от един до осем човека в света стават жертва на престъплението трафик на хора, а 80% от жертвите са жени и деца, като близо 70% от тях са сексуално експлоатирани. Между 600 000 и 800 000 души са трафикирани през международните граници годишно, като само в Европа са 500 000 души.
Днес трафикът на хора се счита за едно от най-сериозните криминални и най-доходоносни престъпления на организираната престъпност, след трафика на наркотици и оръжия, с печалби достигащи 31 млрд. евро годишно. Повече от 180 държави от целия свят признават, че имат проблем с трафика на хора и са предприели законодателни мерки за криминализирането и предотвратяването му. Трафикът е феномен, който продължава да се развива и да променя характера на миграционните потоци, да поставя отново въпросът за сигурността на страните в ЕС и да има тежки икономически и социални последици за жертвите.
Защо жени и деца стават жертва на това престъпление и какви са европейските политики и българските практики за предотвратяване на трафика на хора - 26.10.2015 г., 18:00 ч., зала 502, корпус 2, НБУ.
Снимка: big5.bg