facebook

Новини

image3_678x410_crop_478b24840a bobipintev-small_678x410_crop_478b24840a image1_678x410_crop_478b24840a
30.11.2016 10:07
Новини

Борис Пинтев за втори път стана „Оператор на годината“

Преподавателят от департамент „Кино, реклама и шоубизнес“ разказва за цената на признанието, успеха и личното удовлетворение

Борис Пинтев, Алумни на Нов български университет и дългогодишен преподавател от департамент „Кино, реклама и шоубизнес“, за втори път спечели титлата „Оператор на годината“. Престижното отличие е едно от многобройните признания, които ежедневно получава за работата си. Динамичното му ежедневие, изпълнено с безброй пътувания, запомнящи се емоции, интересни лекции, които води в Нов български университет, го превръща в личност, от която може да се научи много. 20-годишния си опит в сферата на операторското майсторство с лекота споделя със студентите си и се стреми не само да ги мотивира, но и да ги вдъхновява.

 

 

За цената на признанието, на успеха и на личното удовлетворение, разказва Борис Пинтев:

 

За втори път сте обявен за „Оператор на годината“. Различно ли е чувството сега, когато вече сте го изпитали веднъж?

 

- Чувството е удовлетворение от свършената работа и още по-голяма отговорност към бъдещата.

 

 

Какво дава тази титла?

 

- Не смятам, че това е титла.  За мен това е признание от колегите за отношението ми към работата и към тях самите, защото телевизията е „работа в екип”. Даденото доверие и подкрепа от колегите са голяма чест, ангажимент и мотив за мен.

 

 

Какви качества трябва да притежава един професионалист, за да бъде „Оператор на годината“?

 

- Kогато човек се захване с каквато и да е  работа, трябва да изпитва удоволствие от това, което прави. Трябва  да му е интересно, да иска винаги най-доброто, да не го мързи. За да си някой в нашата професия, трябва да си наясно, че работа не свършва с края на работния ден, а личния ти живот остава на втори план. И тук е много е важно да получиш подкрепа от близките си. В този смисъл аз съм голям късметлия, защото имам безрезервната подкрепата на моята  съпруга, на дъщеря ми.  Оставам длъжник обаче  на семейството ми за пропуснатите мигове заедно - време, което никой на може да ни върне и наистина съм дълбоко  признателен на Севда  за  подкрепата,  без която аз нямаше да съм това, което съм.

 

 

С какво спечелихте признанието?

 

- Това е оценка на колегите, с които в работа прекарваме по-голямата си  част от деня. Колеги, които уважавам заради техния професионализъм, на които мога да разчитам. Колеги, също  и приятели, с които работя в екип, на които имам пълно доверие. Предполагам с това съм „спечелил”  тяхното доверие и тази оценка.

 

 

Какво всъщност Ви дава „Операторското майсторство“?

 

- Да си оператор в новините на БиТиВи е признание. Всеки ден  колегите даваме всичко от себе си, за да могат зрителите да видят и усетят това , което ние сме видели. Именно това е нашата работа – да показваме, да бъдем там, където се случват нещата и да предадем достоверно това, което сме видели.  Отговорни сме пред толкова много хора и нямаме право да не си свършим работата, защото това е наша отговорност и призвание.

 

 

Важно ли е общественото признание и оказва ли влияние върху изграждането на професионализма?

 

- Разбира се! Ние работим за зрителя. Хората очават от нас да ги информираме, а и да им помогнем, разказвайки за техните проблеми. И когато сме успели, това е нашата награда и мотив да продължим напред.

 

 

Вие сте сред водещите оператори на национална медия. Какво Ви дава това ?

 

- Удовлетворението от добре свършената работа е наистина най-голямото признание за мен. Когато някой колега дойде при теб за да ти каже, „кадрите ти бяха чудесни” - това е моята награда.

 

 

Не само че сте преподавател в Нов български университет от департамент „Кино, реклама и шоубизнес“, но сте и негов Алумни. Оказва ли влияние този факт върху преподавателската Ви дейност?

 

- Това, че съм възпитаник на Нов български университет и имам възможността да споделям моите знания и опит, натрупани в последните 20 години, със студентите  е привилегия за мен и надявам се вдъхновение за тях. С част от мои студенти вече сме и колеги.

 

Благодаря на проф. Людмил Христов, който ми даде първите насоки в професията.

 

 

Как успявате да „облечете“  практическия си опит в теория и да го поднесете  на студентите в Нов български университет?

 

- С лекота. Работата ми доставя голямо удоволствие и със същото това удоволствие и страст предавам опита на моите студенти.

 

 

Как съвместявате преподавателската дейност с „работата на терен“?

 

- Да бъда „работещ на терен” преподавател е огромно предимство за моите студенти, защото им предавам своевременно натрупания  опит. Но монетата има и обратна страна – аз също уча от тях, защото те са прекрасни млади хора, изпълнени с положителни емоции, нещо което ми действа толкова зареждащо.

 

 

Как вдъхновявате студентите си?

 

- С личен пример. Надявам се чрез моята работа и постигнати резултати да им предам страстта и удоволствието от нашата професия.

 

 

Коя е следващата Ви цел?

 

- Напред.

 

 

 

 

 

Интервюто взе: Аксения Янева

Снимки: личен архив