Новини
20.12.2024 12:11 | сподели |
"Да запазим Корал: Вакуум" гостува на Киев и Париж
На 19 декември 2024 г. в Киев, Украйна, беше открита изложбата „Да запазим Корал: Вакуум “ – проект, който преплита изкуство, екология и активизъм в едно съзидателно послание за устойчивост и съпротива срещу разрухата на природата.
Пространствата на Академията за приложни изкуства и дизайн „М. Бойчук“ са домакин на това междудисциплинарно събитие, което обединява усилията на студенти и преподаватели от три водещи университета в ERUA : Université Paris VIII Vincennes - Saint-Denis (Франция), Нов български университет (България) и Университета за приложни изкуства и дизайн (Украйна).
Изложбата включва 25 произведения на изкуството, реализирани в разнообразни жанрове като фотография, инсталация, видео арт, ленд арт, пърформанс и сайт-спесифик арт. В основата на всички произведения стои темата за опазването на плаж Корал – символ на природната красота и свободата, която е застрашена от бетониране и урбанизация.
От материали към метафори: нов живот за изгубеното
Материалите, използвани за творбите – дърво, метал, стъкла и пластмаса, събрани от самия плаж Корал – носят заряда на мястото, от което идват. Природата и следите от човешка намеса се превръщат в символи, вплетени в художествените произведения. Много от тези творби са създадени на място – директно върху плажа – преди да бъдат адаптирани за изложбените пространства в Киев, София и Париж.
Единство на разнообразието
Проектът съчетава различни художествени подходи и гледни точки, обединени около едно послание: съпротива срещу насилието, диктатурата и унищожението. Както отбелязва проф. Пламен Дойнов, д.н., ректор на НБУ: „Това е гласът на онези, които отказват да приемат разрухата и търсят нови пътища за устойчивост и мир чрез силата на изкуството.“
Савина Топурска и Жулиет Дьолакюр провокират с пърформанс, в който плаж Корал се „изяжда“ под формата на сладкиш – метафора за консумацията и унищожението на природата. Видео арт творбите на Теодора Ненчева, д-р Методиев и Пиер Гремие визуализират красотата на изчезващите пейзажи, а д.н. Калоянова „вакуумира“ обекти от плажа, превръщайки ги в артефакти на паметта. Проф. Васил Гарнизов ни изненадва с блуждаещи и изчезващи, тела и обекти сред вечността на пейзажа и ни отправя философски послания. Д-р Лозев и доц. Галчинска интерпретират наболели теми от ежедневието и изкуството. Студентите поетизират пейзажа чрез доплитане на залеза или създаване на убежища и барикади, изкуствени цветя и фантастични машини .
Корал: Символ на глобална съпротива
Плаж Корал се превръща в метафора за съвременния свят – крехък и изложен на разрушителната сила на урбанизацията и консуматорската култура. Произведенията в изложбата разглеждат теми, свързани със загубата на природа, социалната отговорност и възможностите за създаване на устойчиво бъдеще.
Международен диалог чрез изкуството
Изложбата представлява диалог между три университета с различни контексти: Украйна, въвлечена във война, България, център на социална и политическа нестабилност и Франция, която съчетава традициите на революцията с академичен престиж. Въпреки различията, този проект доказва, че изкуството може да бъде универсален език на съпротива, надежда и обединение.
Пътуваща изложба с мисия
След Киев, изложбата ще бъде представена в Париж (Université Paris VIII Vincennes - Saint-Denis) през февруари 2025г. – символичен финал за проект, който започва на брега на Черно море, но се докосва до глобални проблеми. „Да запазим- Корал: Вакуум “ остава отворена за посещения в Киев в рамките на няколко седмици.
Тази изложба е визуално събитие, но и апел за действие – за запазване на природата, за утвърждаване на устойчивостта и за създаване на един по-добър свят чрез силата на изкуството.
Организатори и партньори
Проектът е реализиран с подкрепата на ERUA, Централен фонд за стратегическо развитие към Настоятелството на НБУ, програма "Солидарност", към Университета Париж 8, Сен - Дени (Université Paris VIII Vincennes - Saint-Denis) , Хотел Амбелиц, Галерия Арт 158 и усилията на студентите и преподавателите от трите университета.
Изложбата е послание за надежда, устойчивост и обединение в един свят, който отчаяно се нуждае от повече изкуство и съвместни усилия за справяне с глобалните кризи.
Следващата спирка на изложбата през февруари 2025г. ще бъде в Париж, Франция, където тя ще продължи да привлича внимание към своята екологична, социална и обединяваща мисия с универсален език на съпротива и надежда.
Изкуството говори. Нека го чуем.