Новини
29.04.2025 12:25 | сподели |
DigiHack 1.0: Знание, талант и иновации в първия дигитален хакатон в НБУ
Над 48 часа емоции, идеи и вдъхновение обединиха студенти от различни специалности в Нов български университет по време на първия дигитален хакатон DigiHack 1.0. Събитието, организирано от студенти за студенти, се проведе от 11 до 13 април 2025 г. в Библиотека „проф. Богдан Богданов“ на НБУ и събра млади хора с интереси в областта на технологиите, дизайна, маркетинга и предприемачеството.
Идеята за DigiHack се ражда в края на декември, когато студенти от НБУ – Ася и Симона Андрееви – се обръщат към доц. д-р Жюстин Томс с въпроса: „Как можем да обединим студентите от различни специалности още в университета?“ С нейна подкрепа и много труд, мечтата им се превръща в реалност.
Студентският екип организатори, в състав от 20 души, премина през всички фази на професионалната подготовка – от намиране на партньори и ментори, до комуникация с медиите и осигуряване на логистика, кетъринг и рекламни материали.
Хакатонът стартира на 11 април с официално откриване от заместник-ректора на НБУ доц. д-р Кристиян Постаджиян, ръководителят на проекта доц. д-р Жюстин Томс и проф. Десислава Бошнакова, председател на журито на DigiHack.
„DigiHack показа, че когато студентите получат свобода и подкрепа, могат да създадат нещо изключително. Това е не само състезание, а форма на съвместно учене и изграждане на общност“, сподели доц. Томс.
Една тема – безброй решения
Темата, по която участниците трябваше да работят, беше „Образование“ – актуален и предизвикателен въпрос, който им даде възможност не само да демонстрират креативност, но и да покажат своята ангажираност към социално значим проблем.
Студентите бяха разпределени на случаен принцип в мултидисциплинарни екипи, всеки от които включваше представители от различни специалности – информатика, дизайн, маркетинг, връзки с обществеността и бизнес и предприемачество. Тяхната задача беше да създадат прототип на дигитално решение, подкрепен с бизнес модел и маркетинг стратегия, отговарящи на нуждите на съвременното образование.
„От непознати – до приятели само за няколко часа“, споделят участниците, които посветиха денонощието си на разработка, брейнсторминг, игри и споделени емоции.
Ментори, които вдъхновяват
Участниците бяха подкрепяни от 15 ментори – доказани професионалисти от сферата на технологиите, маркетинга и креативните индустрии, сред които Лилия Моллова (3KEY Rooms), София Лятева (nPloy), Вилислав Славев (Unboxd), Виктор Стоилов (Markademics), Емил Кулов (GoAnalytix), Кристина Илиева (JT Design) и други. Те не просто консултираха екипите, но бяха част от процеса – от първите идеи до финалните презентации.
Жури с мисия
Финалните проекти бяха представени пред шестчленно жури, състоящо се от Даниел Лидиянов - съосновател и управляващ съдружник на Weband Studio, Ваня Ананиева - основател на Езикови училища Интелект, Борис Колев - предприемач и член на борда на директорите на JA Bulgaria, Петър Нефтелимов - съосновател и CEO на Цвете в епруветка и Венелин Върбанов - ръководител “Уеб разработка” в ICDSoft, с председател проф. д-р Десислава Бошнакова, ръководител на департамент „Медии и комуникация“ на НБУ. Проектите бяха оценявани по критерии като иновативност, реализация, дизайн и бизнес потенциал. Бяха отличени трите най-добри отбора:
Първо място: The Squad - Любослав Сенгелиев, Дея Иванова, Венета Дончева и Стоянка Механджиева
Второ място: Infinity - Богдан Русаков, Ивона Георгиева, Аделина Станкова, Радостина Джамбова и Лилия Вълева
Трето място: PrepodavAI - Виктор Мореев, Драгомила Ясенова, Елена Цонева и Габриела Петкова
Както споделиха организаторите – истинската победа беше създадената общност.
DigiHack: Повече от хакатон
Силата на DigiHack 1.0 не се крие само в иновативните идеи и решения, а в създадените връзки между хора, които до преди 48 часа не се познаваха. За по-малко от два дни участниците преминаха от срамежливи непознати до сплотени екипи и нови приятели.
Закриването на събитието се превърна в емоционален финал, когато двама участници от различни отбори изненадаха всички с песен, посветена на преживяното по време на хакатона. В един миг цялата зала се обедини в ритъма на музиката – момент, който се превърна в символ на духа на DigiHack.
„Тогава разбрахме, че DigiHack не беше просто състезание – беше пространство, в което се родиха приятелства, сътрудничество и ново разбиране за това какво означава екип“, споделят организаторите.
„Най-ценното не беше конкуренцията, а това как бързо се сприятелихме. В 18:00 ч. бяхме непознати, а до полунощ – екип“, допълват участници от Отбор 4.
DigiHack 1.0 е изцяло организиран от студенти на НБУ с подкрепата на доц. д-р Жюстин Томс и отдел „Комуникации“ на НБУ. Събитието се осъществи с подкрепата на ICDSoft, Студентски съвет към НБУ, Junior Achievement Bulgaria, Тук-Там и много други съмишленици.
Контакт digihacknbu@gmail.com
Следете DigiHack в Instagram и LinkedIn за още събития!
Фото кредит: Кристина Одони, студент по фотография и видеография