Новини
20.12.2024 14:23 | сподели |
Лекция на Боян Манчев в Токийския университет и дискусия около книгата му “Промяната на света”, преведена на японски език
На 5 декември, 2024 г., в Токийския университет се проведе форум на тема Eros Unbound. Modal Ontology and the Alteration of the World:
https://www.eaa.c.u-tokyo.ac.jp/en/events/20241205-lecture/
Централно събитие на форума беше едноименната лекция на проф. Боян Манчев, д.н. (Департамент “Изкуства и дизайн”), последвана от изложения на едни от най-изтъкнатите японски философи – Ясуо Кобаяши, Футоши Хошино, Юджи Нишияма и Коичиро Кокубун. Фокус на коментарите беше лекцията на Б. Манчев, както и появилия се по време на пандемията превод на японски език на книгата на Манчев “Промяната на света” [L’altération du monde, Paris, Lignes, 2009]. Книгата беше публикувана в най-влиятелната хуманитарна поредица в Япония, Humanitas на Hosei University Press:
https://www.h-up.com/books/isbn978-4-588-01115-3.html
Лекцията на Манчев е пета негова лекция в Токийския университет от 2009 г. насам (наред с лекции в други японски университети като Държавния университет за изкуства “Гейдай” и Колежът за изкуства в Каназава), докато Ясуо Кобаяши и Футоши Хошино са били на няколко пъти гости на НБУ и сдружение “Метеор” (чиито съоснователи са Боян Манчев, Ани Васева и Леонид Йовчев). Лекцията на Кобаяши и Манчев “Бъдещето на философията”, проведена в Галерия УниАрт през февруари 2019 г., получи широк отзвук в хуманитарните и културни среди в България.
Лекцията се проведе в рамките на изследователския престой на Боян Манчев и ас. д-р Ана Васева (Департамент “Кино, реклама и шоубизнес”), по покана на Центъра за изкуства на Университета Кейо [Keio University Arts Centre] и Архив “Хиджиката”, осъществен с подкрепата на Софийска община. По време на престоя си Боян Манчев и Ани Васева задълбочиха започнатите през 2019 г. изследвания върху творчеството на основателя на новата художествена форма анкоку буто (“тъмен танц”) Тацуми Хиджиката – изследвания, довели до няколко художествени и теоретични проекта в партньорство с японските философи Ясуо Кобаяши и Футоши Хошино. Бяха осъществени и плодотворни разговори с основателите на Архив “Хиджиката” Такаши Моришита и Кае Ишимото, също дългогодишни партньори на Васева и Манчев.
Сътрудничеството между българските и японски философи и теоретици на изкуствата няма аналог в историята на българско-японските културни отношения и свидетелства за потенциала на НБУ като партньор на значими интелектуални и академични инициативи, надскачащи локалната среда.