Новини
26.11.2024 15:16 | сподели |
Международна конференция „Кроскултурна комуникация“
На 14 и 15 ноември 2024 г. се състоя конференцията „Кроскултурна комуникация“. Организатори на събитието бяха департаментите „Нова българистика“ и „Администрация и управление“, както и Изследователският център „Компютърна и приложна лингвистика“.
В конференцията взеха участие около 70 души – преподаватели, изследователи, докторанти и студенти от водещи български и международни институции, сред които СУ „Св. Климент Охридски“, УНСС, Институтът по литература към БАН, Академията на МВР, ВТУ „Тодор Каблешков“, ШУ „Епископ Константин Преславски“, ЮЗУ „Неофит Рилски“, както и университети от Полша, Румъния и Франция. Официалните езици на конференцията бяха български, руски и английски.
Събитието беше открито с приветствено слово от гл. ас. д-р Емилия Димитрова, и. д. заместник-ректор по научноизследователската и творческата дейност на НБУ. В пленарното заседание бяха представени ключови доклади, сред които:
„Интернационализацията и интеркултурният опит – базова ценност за университетските общности“ (проф. д-р Елена Благоева, НБУ);
„Пътуващият семинар: минало, настояще и перспективи за развитие“ (проф. д-р Тома Томов, НБУ);
„Cross-cultural Academic Communication and the Construction of Knowledge in the Era of LLMs“ (проф. Ирена Василева, д.н., НБУ);
„Лингводидактические возможности CLIL в обучении РКИ“ (проф. д-р Елена Стоянова, ШУ „Епископ Константин Преславски“).
Особено внимание беше обърнато на представянето на новия интердисциплинарен проект „Кроскултурна комуникация“, ръководен от доц. д-р Татяна Фед, доц. д-р Теодора Ризова и гл. ас. д-р Милка Хаджикотева от НБУ.
В рамките на конференцията се проведоха дискусии в осем тематични панела, които обхващаха широк спектър от теми – от управление и маркетинг до културно разнообразие и езикова проблематика. Сред акцентите на първия ден бе концертът на студенти от департамент „Музика“ на НБУ под ръководството на гл. ас. д-р Нели Маринкова.
Участниците имаха възможност да присъстват на представянето на книгата „Индекси на здравния статус на населението в България. Може ли социалният напредък да съхрани повече живот от медицината?“, написана от гл. ас. д-р Екатерина Цветанова-Георгиева, декан на ФБО на НБУ.
Конференцията ще завърши с издаването на годишник „Кроскултурна комуникация“ 2025 в електронен формат, който ще бъде включен в националния референтен и рецензиран списък на НАЦИД.