Новини
07.05.2025 11:52 | сподели |
Мисъл, дишане и дисциплина: Как едно събитие преосмисли грижата за психиката
На 28 април 2025 г. Нов български университет (НБУ) стана домакин на вълнуващ и различен семинар, посветен на менталното здраве и цената на неговото неглижиране. Инициативата събра на едно място утвърдени специалисти от различни научни сфери, обединени от общата цел да разгледат проблема от мултидисциплинарна гледна точка. Събитието се отличи с умелото съчетаване на конвенционалната западна наука с източната мъдрост на йога практиката. Лекторите убедително демонстрираха, че двете често противопоставяни науки могат да си партнират в полза за менталното здраве на човека.
Участниците в семинара имаха възможност не само да се запознаят с научните аспекти на стреса и въздействието му върху здравето и имунната система, но и да се включат в практически йога сесии. Това създаде предпоставка присъстващите да усетят от първо лице ползите от йога практиките за подобряване на менталното благосъстояние.
Единодушното мнение на участниците беше, че събитието е било изключително новаторско, практично и полезно. Представената информация и възможността за практически упражнения допринесоха за по-задълбочено разбиране на връзката между науката и йогата в контекста на менталното здраве. Семинарът в НБУ утвърди необходимостта от интегриране на холистични подходи в грижата за психичното благополучие и подчерта нарастващата необходимост от мултидисциплинарно сътрудничество в тази важна област.
Независимо че необходимостта от отлично ментално здраве е научно доказана и неоспорима, разбирането и поддържането му за съжаление остава абстрактно. Дефицитите обаче имат проявления във всеки аспект на живота ни.
Хората с влошено ментално здраве често страдат и от синдром на хроничната умора — те са свързани и взаимно обусловени. Това води до неспазване на мерките за безопасност на работното място, недовършване на работата, пренебрегване на процедури и стандарти. Ръководители, които не решават своя хроничен стрес, не могат да взаимодействат ефективно с членовете на своите екипи. В социален план влошеното ментално здраве допринася за нарушения на безопасността по пътищата и сериозни пътно-транспортни произшествия.
Затова е много важно повишаване на разбирането и прилагането на икономически ефективни мерки. Както беше посочено, йога е система, която работи на физическо, ментално и духовно ниво, без да изисква специално оборудване или големи инвестиции. Ползите ѝ са достъпни за всеки съвременен човек при редовна практика.
В семинара участваха:
- Д-р Шарадчандра Балекар — аюрведа лекар, магистър по психотерапия и консултиране, преподавател в Колежа за йога и културен синтез към института „Кайвалядама“ (Индия).
- Д-р Стефан Илчев — лекар с придобити специалности по вътрешни болести и нефрология, председател на Българската асоциация по йога терапия и йога, магистър по психология.
- Иванка Шалапатова — бивш министър на труда и социалната политика, дългогодишен експерт в областта на социалните грижи за деца.
- Д-р Мария Ивановска, д.м. — специалист по клинична имунология, носител на награди „Питагор“ и за иновативна медицина, с научни интереси в областта на психоневроендокриноимунологията и персонализираната медицина.
- Албена Паралингова — магистър по управление на човешките ресурси, консултант по мотивация и личностно развитие, сертифициран инструктор по йога.
- Доц. Момчил Баев, д.м. — преподавател в НБУ, департамент „Здравеопазване и социална работа“, основател на Фондация Астра Форум, с изследователски интереси в психичното здраве на медицински специалисти.
Семинарът е резултат от партньорството между А3-ВД, Института за йога и културен синтез „Кайвалядама“ (Индия), Фондация Астра Форум и Нов български университет, департамент „Здравеопазване и социална работа“.