facebook

Новини

min-0347_678x410_crop_478b24840a
26.04.2017 12:20
Новини

НБУ организира Майски дни на модата и дизайна

Традиционната инициатива ще се проведе между 3. май и 5. юни 2017 г.

На 25. април 2017 година от 12 часа в сградата на БТА се състоя пресконференция, посветена на Майски дни на модата и дизайна. По време на нея присъстващите се запознаха с детайли от историята, идеите и целите на инициативата, както и с постигнатите резултати от предходното издание на фестивала, който се провежда с подкрепата на Централен фонд за стратегическо развитие на НБУ.

 

Водещ на пресконференцията бе гл. ас. д-р Евелина Христова, отговарящ за Връзките с обществеността в НБУ, която определи предстоящото начинание като „устойчива инициатива, която предстои да придобие международен характер“. Д-р Христова акцентира върху възможността, която се предоставя за изява на студентите, както и върху популяризирането сред обществеността на двете големи направления – мода и дизайн.

 

В пресконференцията взеха участие преподаватели и студенти от департамент „Дизайн“ на Нов български университет. Проф. д-р Борис Сергинов разказа за зараждането на идеята и израстването й от „семпло събитие до мащабна традиционна проява“. Той фокусира вниманието на присъстващите върху амбицията, върху която се градят Майски дни на модата и дизайна – да се превърнат в международен форум с акцент върху социалната отговорност и обществено значимите теми.

 

Николай Табаков, известен със своите ръчно изработени лампи, ще бъде един от водещите на уъркшоп по време на предстоящото събитие. Той разкри, че основната му цел е „да вдъхновява студентите да намерят собствения си почерк като им предаде уменията си, защото сътворяването на нещо уникално в сферата на дизайна, е наистина стойностно занимание“.

 

Руслан Лозев разказа за Творческа работилница, пътуващ семинар – Ленд ард и устойчив дизайн, която ще се проведе в с. Лозенец и на която той ще бъде водещ. Той сподели, че значимостта й произтича от факта, че „тя затваря кръга между семинар, разговор и уъркшоп. Най-ценният резултат от нея е възможността участниците да се запознаят с целия процес, по време на който се създава изкуство.“

 

Инж. Татяна Георгиева представи всички събития, включени в Майски дни на модата - няколко ревюта, изложба, модна инсталация, уъркшоп и други. Тя акцентира върху полаганите усилия за задълбочаване на устойчивостта на връзката между Нов български университет и средните училища. Тя разказа за съвместните инициативи между универистета и гимназиите, погледнати през призмата на Майски дни на модата и дизайна.

 

Николай Пачев, възпитаник на НБУ и настоящ преподавател в департамент „Дизайн“, отличен като най-добър млад дизайнер в Бърно на STYL and KABO, сподели очакванията си относно предстоящото събитие, чиято програма ще бъде реализирана и през м. юни. Той изрази увереност от положителното въздействие на инициативата върху професионалната реализация на бъдещите дизайнери.

 

Гл. ас. д-р Яна Дворецка определи инициативата като „функционираща и жизнена“ с тенденция да се превърне в международен форум за творчески изяви.

 

Изказвания направиха също студенти от втори и четвърти курс, обучаващи се в департамент „Дизайн“ на Нов български университет. Кирил Георгиев сподели, че е щастлив от факта, че „преподавателите успяват да извлекат максимума от нас и да го насочат в правилната посока“. Богдана Костова, разказа за „динамичното ежедневие на студентите в НБУ, наситено с различни събития и форми за изява“.

 

Участниците в пресконференцията разкриха детайли от програмата на Майски дни на модата и дизайна, чието официално начало ще бъде поставено на 3. май 2017 година. До 5. юни бъдещите дизайнери ще представят своите творчески разработки в богата поредица от събития. Чрез тях студентите от НБУ ще демонстрират усета си за красота, стил и мода пред софийската общественост и ще покажат какво са научили по време на обучението си в НБУ. Тази година те ще се представят чрез модни ревюта, уъркшоп, изложби, семинари, презентации, дискусии.

 

В Майски дни на модата и дизайна ще участват както студенти, така и преподаватели, а също и значимите имена от българската  дизайн сцена, като Красимир Капитанов – един от най-реализираните български дизайнери в областта на интериора. Иновативното и надграждащото в проекта ни от 2017 година е това, че ще бъдат организирани множество творчески работилници, както и традиционно ще бъдат направени представителни изложби и редица семинари.

 

Проектът има сериозна добавена стойност в подкрепа на образованието на студентите от НБУ и възможността да се срещнат лично с едни от най-големите имена в интериорния дизайн. Ще бъдат проведени творчески работилници, създадени специално за тях и водени от интериорни експерти и високо квалифицирани преподаватели. Освен това, в рамките на фестивала ще бъде представена изложба на студентите от НБУ от програмите на департамент „Дизайн”, в Мол Сердика и изложбените пространства на НБУ, както ще има и възможността за щанд на НБУ. Не на последно място е и творческата работилница и пътуващ семинар, резултатите от които ще бъдат представени в изложбените пространства на НБУ и Сердика център.

 

 

 

Текст: отдел "Информационна дейност"

Снимка: БТА