Новини
09.05.2016 14:42 | сподели |
През месец април 2016 г. логото за 25-годишнината на НБУ пътува из Хималаите в една раница, наред с вещи от първа необходимост за оцеляване във високата планина
наш колега покори Хималаите и взе логото на пътешествие
В Непал го наричат Сагармата, за тибетците е Джомолунгма, за останалия свят е популярен като Еверест – най-високият връх на земята със зашеметяващите 8848 м.
По пътя към базовия лагер.
Базовият лагер на Еверест откъм Непал, откъдето тръгва най-популярният маршрут към върха, се намира на височина 5360 м. В началото на март всяка година лагерът се изгражда върху ледника Кумбу. Експедициите и техните екипи прекарват тук около три месеца, в които се аклиматизират, изграждат и осигуряват височинните лагери.
Миналата година земетресението в Непал предизвика срутване на камъни и сняг в базовия лагер, което причини смъртта на 24 човека. Сезонът беше прекратен и през 2015 г. никой не стъпи на Еверест.
На 18 април 2016 г. логото за 25-годишнината успешно стигна до подножието на Еверест!
През месец май са кратките периоди, когато времето е благосклонно и има условия за качване на върха. Желаем успех на дръзналите да изпитат предела на възможностите си в опит да стигнат „покрива на света“ през 2016 г.!
Панорамата към езерата Гокио от връх Гокио Ри – 5350 м.
На височина над 3000 м срещата, а често и разминаването с кервани якове по тесните хималайски пътеки са ежедневие. Яковете се използват за пренасяне на товари, за оран, за мляко, месо, вълна, кожи.
Знаменцата в пет цвята с изписани мантри и божества са неизменна част от хималайския пейзаж. Наричат ги „вятърни кончета“, които при всеки порив на вятъра разнасят молитви за благополучие по четирите краища на света.
През април в по-ниските части на планината цъфтят рододендрони.
Местните уважават и почитат Хималаите като божествено творение и може би затова пътешествието там е не само физическо усилие, а и духовно изживяване.