Новини
13.06.2018 13:04 | сподели |
Студенти и преподаватели от Нов български университет представиха изложбата „Море в Юзина – да запазим Корал 2018“
Експозицията е част от ленд арт проекта „Биоморфни форми – да запазим Корал 2018“ и е в рамките на „Майски дни на дизайна 2018“ на НБУ
Внушителна експозиция от пространствени инсталации, скулптури, обекти и фотографии беше представена на 12 юни в столичната галерия „Юзина“ (ул. „Московска“ №11) от група творци на Нов български университет. Студенти и преподаватели се обединиха от визията за алтернативен подход към дизайна и любовта към чистата природа на плажа „Корал“ и показаха творби, създадени в диалог с черноморския плаж. Изложбата е резултат от пленер, на който бяха проведени множество творчески работилници, семинари и лекции на различни теми, свързани с поезията на природата, музиката и изобразителните изкуства, защитаващи идеята за по-чисти и незастроени плажове.
Доц. д-р Васил Гарнизов, Член на Настоятелството, Член на Председателския съвет на НБУ и автор на експонираните фотографии и видео в настоящата изложба, сподели наблюдения от акцията на „Корал“, като не скри възхитата си от усърдието, индивидуалния подход и избор на тема и акцент на всяка група студенти, работили на плажа. Доц. Гарнизов поздрави участниците в изложбата – за разнообразните им творби и за таланта им, както и за големия принос за успешното представяне.
Изложбата „Море в Юзина – да запазим Корал 2018“ е заключителното събитие в рамките на третото поредно издание на Майски дни на дизайна 2018 г., организирано от департамент „Дизайн“ на Нов български университет. Част от събитията в дизайн-форума бяха поредица от изложби, творчески работилници, лекции и семинари с участие на значими имена от българската дизайн сцена като Красимир Капитанов, един от най-реализираните български дизайнери в областта на интериора; Иван Александров и неговото Dada Project Studio и най-разпознаваемия автор на лампи – Николай Табаков. В Майските дни на дизайна участие взеха и международни артисти от Германия и Италия – Весела Станоева (Дортмунд, Германия), Кристиян Бойер (Германия), преподаватели от Istituto l’Europeo di Design (Милано, Италия) и др.
Студентите и преподавателите от департамент „Дизайн“ за пореден път показват нестандартен подход в създаването на творби. От концептуалния ленд арт, направление в изкуството от 60-те години на XX век, но слабо познато у нас, в редица свои изложби младите творци от Нов български университет се обръщат и към движения в изкуството като дадаизма, създавайки реди мейд предмети, демонстриращи нестандартен поглед към предметите в дизайна.
Майските дни на дизайна 2018 се осъществяват с подкрепата на Централен фонд за стратегическо развитие към Настоятелството на Нов български университет. Изложбата „Море в Юзина – да запазим Корал 2018“ може да бъде разгледана до 22 юни 2018 г.