facebook

Новини

1_678x410_crop_478b24840a
24.11.2023 14:46
Новини

Университетски театър НБУ разширява хоризонтите на образованието с театрален джемсешън „за ЧУДОиМИР“

На 16 ноември 2023 г., Университетски театър НБУ отвори своите врати за ученици от 32 СУИЧЕ "Св. Климент Охридски", предоставяйки им уникалната възможност да се потопят в магията на театралното изкуство. Събитието беше част от поредица инициативи по проекта "Образование – Театър – Образование", подкрепен от фонд "Фантастико до теб!".

Предпремиерната репетиция на театралния джемсешън "за ЧУДОиМИР" представи уникален поглед в света на известния български писател и хуморист Чудомир. Учениците бяха запознати със спецификата на театъра и се насладиха на творчеството, представено чрез игрови и забавни театрални модели.

Проектът "Образование – Театър – Образование" се фокусира върху разработването на програма, обогатяваща образователния процес в училищата чрез театралното изкуство. Инициативата не само подпомага усвояването на нови знания, но и развива комуникативните умения на учениците.

Най-новото заглавие в репертоара на Университетски театър НБУ, "за ЧУДОиМИР", обещава силно театрално изживяване. Официалната премиера е насрочена за 30 ноември от 19:00 часа. Доц. д-р Ася Иванова, режисьор на спектакъла, споделя вълнението си от предстоящото събитие: „Идеята за „ТЕАТРАЛЕН ДЖЕМСЕШЪН*“ се роди от желанието ни да създадем отворен и свободен сценичен формат по определена тема, който всяка година да дава възможност на различни студенти от програмите на департамент „Театър“ да се включат в спектакъл и представят резултата от своята работа и интерпретация на една и съща учебна задача. За нашето първо издание по текстове на Чудомир избрахме подзаглавие „На пейката пред блока“.“

Проектът не само разкрива пред учениците вълшебството на театъра, но и ги вдъхновява да разгърнат креативността си и да развиват аналитично мислене. Съчетанието от образование и театър създава уникална среда, където ученето става вълнуващо приключение.

Събитието на Университетски театър НБУ е ярък пример за успешното влияние на културните инициативи върху образованието и подчертава важността на театралното изкуство във формирането на образователен процес.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Основната идея на проекта „Образование – Театър – Образование“ е развитието на програма от различни практики, които да подпомагат образователния процес в училищата със средствата на театралното изкуство, да възпитават интерес у децата към театъра, запознавайки ги с неговата специфика, възможности и игрови модели - практики, които доказано подпомагат усвояването на нови знания и развива комуникативните умения на подрастващите.

 

Имената зад спектакъла „за ЧУДОиМИР“ са:

Постановка и режисура: Ася Иванова

С участието на студенти от:

Бакалавърска програма „Театър“: Габриела Ганчева „Врънн... Врънн...“, Веси Методиева „Не съм от тях“, Никол Милевска „Минахме ли моста?“, Емилия Бозова „Вечеринка“, Виктория Липчева “Имен ден“, Йоанна Маринова „Убийство“, Марина Хараламбова „Читроне“ (хореография „Имен ден“), Тони Николов „Навици“, Рада Неделчева „Чете българинът, чете...“, Никола Куцев „Драсканици в болницата“; Елена Рангелова (помощник режисьор)

Майнер програма „Изкуството на театъра – учене в трупа“: Андрей Николов „Жената днес“, Цветелина Ангелова „Бламът на стрейшините“

Дипломанти от МП „Театрално изкуство и общество“: Лъчезара Василева, Катерина Петрова „Не съм от тях“ и „Навици“; Диана Досева (режисура на „Майсторките“)

БП „Визуални изкуства“: Ния Григорова – сценична среда и костюми ( консултант преподавател гл.ас. д-р Христина Дякова)

*Джемсешън е сравнително неформално музикално събитие, процес или дейност, при която музиканти, импровизират върху мелодии, напеви, съществуващи песни или форми. Сесиите може да се основават на договорена акордова прогресия или диаграма, предложена от един участник или могат да бъдат изцяло импровизационни. Джем сесиите могат да варират: от много свободни събирания на аматьори до вечери, където координатор на джем сесии или водещ действа като „пазач“, така че изпълнители на подходящо ниво да излязат на сцената; до сложни импровизирани сесии за запис от професионалисти, които са предназначени за излъчване на живо по радиото или телевизия. Всички варианти могат да се използват просто като социално събиране и обща практика.

Спектакълът се реализира с финансовата подкрепа на фонд „Учебни програми“ към БФ на НБУ.