facebook

Събития

sig-natov_678x410_crop_478b24840a
28.09.2016 18:00
Събития

Публична лекция „Векът на Рамзес“

Музей за история на София, пл. „Бански“ №1

Организатор:
Български институт по Египтология

Лектор:
проф. Сергей Игнатов, д.н.


През академичната 2015/2016 г. се навършват 30 години от началото на преподаването и провеждането на научни изследвания в областта на Египтологията в България и 20 години от стартирането на първите програми по Египтология в областта на висшето образование в страната ни. По този случай Българският институт по Египтология, НБУ организира изложба откриване на изложба „30 години Египтология в България“ (27 септември – 9 октомври) и публична лекция на проф. Сергей Игнатов, д.н. на тема „Векът на Рамзес“ (28 септември).


През 1995 г. за първи път са приети студенти по Египтология в програмите на Нов български университет, като днес обучението се извършва в степените бакалавър, магистър и доктор. Нов български университет и Сорбоната, Париж имат съвместна докторска програма по Египтология.


Българският институт по египтология издава списание „The Journal of Egyptological Studies“, което може да бъде намерено в библиотеките на всички световни научни центрове. Институтът организира ежегоден пътуващ семинар в Египет, съчетаващ теренни изследвания с лекции, упражнения и кръгли маси.


Единствената българска археологическа мисия извън границите на България в последните години е Първата българска археологическа мисия в Египет на БИЕ.Учените от Института работят по разкриването, възстановяването, консервирането и публикуването на гробницата на жреца Пиай (ТТ 263) от епохата на Рамзес II. Гробницата се намира в Шейх абд ел-Гурна на западния бряг на река Нил в гр. Луксор. В този некропол са погребани високопоставени египтяни, живели в древния гр. Тива – столицата на Египет и света в продължение на столетия.

През 2012 г. БИЕ организира Световния конгрес на младите египтолози, който се превръща в световен конгрес по египтология, тъй като се осуетява провеждането на Световния конгрес по египтология в Египет през същата година. Конгресът в София (22–25 септември) с тема „Cult and Believe in Ancient Egypt“ отбелязва навършването на 190 години от възникването на египтологията като наука. В световния форум се включват над 90 учени от 21 държави. За конгреса в България пристигат знаменитости като д-р Ричард Паркинсън – куратор на Египетската колекция на Британския музей, най-голямата колекция на египетски паметници извън пределите на Египет; проф. д-р Йоахим Квак – ръководител на Института по египтология към университета в Хайделберг; д-р Йън Шоу от Ливърпулския университет, съставител на Оксфордската история на древен Египет; д-р Елени Василика – директор на Египетския музей в Торино.

През септември 2008 г. БИЕ организира престижната международна конференция MELAMMU, която събира в България световния елит на науката за Древния Изток с участници от САЩ, Великобритания, Германия, Италия, Франция, Швеция, Норвегия, Финландия, Унгария, Румъния, България. Конференцията е най-мащабната проява в областта на изследванията на древната история, организирана в България.


Трима международно признати учени, специалисти по древен Египет и древен Изток, са почетни доктори на НБУ: проф. Маркхам Гелер (Университетски колеж, Лондон), проф. Ричард Паркинсън (Оксфордски университет) и проф. Антонио Панаино (Болонски университет).


В рамките на програмата по отбелязването на 30 годни Египтология в България беше проведена и Научна конференция през м. ноември 2015 г., на която взеха участие учени от Нов български университет; от СУ „Св. Климент Охридски; от БАН, Институт за балканистика с Център по тракология „Проф. Александър Фол“; от Институт по библиотекознание и информационни технологии и от Югозападен университет „Неофит Рилски“.
Гостуването на експозиция на музея Лувър, Париж през м. юли 2015 г. в Музея за история на София беше съпроводено от публична лекция на проф. дин Сергей Игнатов, която също беше посветена на навършването на 30 години Египтология в България.

Проф. Игнатов е първият български учен, който се занимава с египтология и практически я въвежда като научна дисциплина в България. Той разработва курсовете и програмите по египтология в СУ „Св. Климент Охридски“ от 1985 г. и в Нов български университет от 1994 г. По-късно проф. Игнатов прави първите и единствени бакалавърска, магистърска и докторска програми в България и региона на Югоизточна Европа.


Проф. Игнатов има научни интереси в областта на лингвистиката, историята и религията на Древен Египет, специалист е по Странознание на Азия и Африка. Защитава докторска степен по история в Санктпетербургския държавен университет. През 1993 и 1995 г. специализира в All Souls College, Оксфорд, изнася лекции в Санктпетербургския университет, в Сантяго де Компостела, в Руския институт по египтология (Москва), на световни конгреси и семинари по египтология в Торино, Кеймбридж, Кайро.


Професионалната му кариера преминава през СУ „Св. Климент Охридски“, където е последователно лектор (от 1985 г.), асистент (от 1991 г.) и доцент (от 1996 г.). В Нов български университет е ръководител на департамент „Средиземноморски и Източни изследвания“ (от 1998 г.) и декан на Бакалавърски факултет (от 1999 г.).


Създател и директор на Българския институт по египтология към НБУ от 2006 г. Вицепрезидент на International Association for Ancient Oriental studies, International Associassion of Egyptologists (от 1985 г.), член на Egypt Exploration Society, Great Britain (от 1993 г.) и на Русско-германское общество по изучению культурного наследия Древнего мира, Санкт-Петербург (от 1989 г.).



Проф. Сергей Игнатов, д.н. е член на Настоятелството на НБУ и на настоятелството на South-East European Research Centre (SEERC).


В периода 2009–2013 г. е министър на образованието, младежта и науката. Сред големите му реформи са закриването на Висшата атестационна комисия (ВАК), предоставянето на широка автономия и въвеждането на диференцирано финансиране на университетите, приемането на стратегия за научни изследвания, на закон и стратегия за младежта, въвеждането на студентското кредитиране, провеждане на решение за създаване на ОПНОИР.


Ректор на Нов български университет от 2002 г. до 2009 г.

Проф. Сергей Игнатов, д.н. има над 40 научни публикации в издания в София, Лондон, Кеймбридж, Кайро, Торино, Сантяго де Компостела, Санкт-Петербург и Москва.

Автор е на книгите „Морфология на класическия Египет“, „Мъдростта на древните египтяни“, „Египет на фараоните“, „Папирусът не расте на скала“ и „The Body of God“.