Събития
18.04.2023 16:20 | сподели |
Студентско обучение „Правото на информация и свободата на словото: дезинформацията в ерата на цифровите медии“
Корпус 2, зала 304
Организатори:
департамент „Политически науки“, съвместно със Сдружение „Евро Адванс“
Лектори:
Роберта Колева, антрополог, журналист на свободна практика, студент в МП „Социология и социална антропология“, Централен европейски университет, НБУ алумни (БП „Антропология“)
Ванина Нинова, студент в МП „Европейско управление“, НБУ, Изследовател към CERMES - Център за миграционни изследвания, НБУ
Йоанна Ненчева, студент в БП „Политически науки“, НБУ, председател и основател на клуб „Политически науки“ към НБУ
Енея Георгиева, член на Асоциация на европейските журналисти (АЕЖ), Редактор във Forbes-България
Теодора Стаменова, студент в БП „Политология“, УНСС, член на Консултативен съвет по политиките за младежта към Столична община
Мила Симеонова, студент в БП „Европеистика“, СУ „Св. Климент Охридски“
Валентин Александров, студент в БП „Европеистика“, СУ "Св. Климент Охридски“
Модератори:
доц. д-р Евелина Стайкова, ръководител на департамент „Политически науки“ и Асения Димитрова, ръководител на проект „Read Twice“
Сдружение „Евро Адванс“ и Департамент „Политически науки“ на Нов български университет ви канят на студентско обучение за фалшивите новини и дезинформацията. Лектори ще бъдат млади медийни професионалисти от НБУ, СУ и УНСС, които ще ви разкажат как работи дезинформацията и защо е толкова опасна, споделяйки опита, който са придобили като част от проекта Read Twice в Берлин и Порто, благодарение на експертите на Der Spiegel, Deutsche Welle, Publico, Университета Лузофона в Португалия, Alliance4Europe и други.
Ще научите: как социалните мрежи допринасят за разпространението на вредно съдържание, кой и защо има интерес от фалшивите новини и какви могат да бъдат ефектите от дезинформацията върху човешките права, включително правото на информираност, как фалшивите новини провалят съдби и дори отнемат животи.
Също така, ще се имате възможност да се запознаете с някои от най-ефективните съвременни инструменти за разпознаване на подвеждаща информация като Crowd Tangle, DISARM Framework, Public Editor, които да ползвате както професионално, така и в ежедневието си. Ще чуете и споделите примери за фалшиви новини от социалния и политическия живот.
Събитието е част от проекта Read Twice (R2), с номер 101081326, съфинансиран от Европейския съюз по програма Граждани, равенство, права и ценности (CERV) – 2021-2027.
Участието е безплатно, но се изисква предварителна регистрация на този линк до 17.04.2023. Регистрираните участници ще получат имейл с информация за залата на провеждане преди събитието.