Събития
19.12.2023 18:00 | сподели |
XV Софийски есенен салон за поезия
НБУ в Центъра, ул. „Г.С. Раковски“ 191Б
Организатори:
НБУ в Центъра
Софийски есенен салон за поезия
Софийски есенен салон за поезия е духовно пространство за провеждане на срещи на поети и публично четене на техни стихове, създадено от София Филипова и Ангелина Василева през 2008 г. В основата на проекта е желанието да се даде възможност за взаимно опознаване на творци от различни поколения, литературни течения и идеологически пристрастия. Логото на събитието е „Ти си поет! Сподели с нас своето най-добро стихотворение!“.
В ежегодните есенни срещи на Софийския салон за поезия, както и в допълнителните тематични четения, досега са участвали над 300 поети, предимно от София, но също така и от други градове в страната и от чужбина. Сред дългогодишните приятели на Салона за поезия са Александра Ивойлова, Антоанета Николова, Диана Димих, Елисавета Шапкарева, Иван Сухиванов, Иглика Дионисиева, Йордан Ефтимов, Минко Танев, Нонка Богомилова, Петър Чухов, Силвия Стефанова, Стоянка Боянова, Христина Мирчева.
Ангелина Василева е преводачка, поетеса и преподавателка по английски език. Завършила е английска гимназия и английска филология с втора специалност българска филология в Софийски университет „Климент Охридски“. Преподавала е английски език в Нов български университет, в езикови гимназии и школи. Превежда предимно художествена литература. Има над 20 преведени книги с проза, между които един от томовете с мемоари на Уинстън Чърчил. В неин превод и с неин подбор излиза първата книга у нас на големия англоамерикански поет Уистън Хю Одън „Скиталецът“. Автор е на литературнокритическа студия „Луиз Глик – Нобел 2020“. Има издадени пет стихосбирки – „Приказка за двама“, „Перуниково небе“, „Да бъда нечия отново“, „Среднощен ферибот“ и „Дневникът на един бинокъл“. През 2008 година съвместно със София Филипова започва да провежда поетичните срещи „Софийски есенен салон за поезия“. В продължение на 16 години Салонът дава трибуна за изява на български поети. В различните издания през годините близо 300 души са чели в него свои стихове.