facebook

Събития

d4014e5f-2bb7-45b0-abd1-e7e95c3235ed-zpsbdarcvep-jpg-original_678x410_crop_478b24840a
04.09.2016 09:00
Събития

XXI Международна ранноесенна школа „Подходи в семиотичните изследвания“

04-11 септември 2016 г.

Созопол, комплекс „Булбанк холидей хаус“

Организатор:
Югоизточноевропейски център за семиотични изследвания


Лектори:

Жак Фонтани (Франция), Гюнтер Крес (Великобритания), Торкилд Телефсен (Дания), Бент Сьоренсен (Дания), Еврипидес Зантидес (Кипър), Евангелос Курдис (Гърция)

Модератор:
проф. д-р Кристиан Банков

Участници:
студенти и преподаватели от НБУ

Събитието се състои в 7-дневно интензивно интердисциплинарно обучение, ориентирано около темата за семиотичните изследователски подходи. Очакват се 6 гост-лектори от Великобритания, Франция, Дания, Гърция и Кипър, 16 наши и 9 входящи от чужбина студенти и докторанти, 10 преподаватели от НБУ.

Предвидените лекции покриват всички основни семиотични школи и освен лекциите са планирани разнообразни форми на обучение, включващи семинари, кръгли маси и уъркшопове. Събитието се осъществява под егидата на Световната асоциация за семиотични изследвания (IASS) и е широко разгласено по всички международни информационни канали.

В рамките на школата, на 8. септември, ще се проведе еднодневен семинар в памет на проф. Богдан Богданов, на който ще се обсъжда последната книга на Професора, както и връзките между неговата система на мислене, семиотиката и други сходни научни дисциплини.

Проф. Жак Фонтани е професор по семиотика в университета в Лимож, Франция, основател на Centre de Recherches Sémiotiques (CeReS), Institut Universitaire de France. Бивш студент и сътрудник на основателя на Парижката школа по семиотика, A. Ж. Греймас, Фонтании е един от основните продължители на изследователската програма на структуралната семиотика, както той съвместно с него в последните му публикувани творби. Той е председател на „Fédération Romane de sémiotique“.   

Проф. Гюнтер Крес – е професор в Institute of Education and Head of the School of Culture, Language and Communication at the University of London. Той е един от основателите на школата на Социална семиотика (Social Semiotics) и неговите изследователски интереси обхващат широк кръг от теми, от семиотика на медийната грамотност до образование и интермодалност.

Торкилд Телефсен и Бент Сьоренсен са екип датски изследователи, развиващи семиотиката на Чарлс Пърс и прилагащи прагматисткия метод в изучаването на информационните процеси. След като постигнаха голям успех с книгата „Charles Sanders Peirce in His Own Words. 100 Years of Semiotics, Communication and Cognition“ (2014) сега те работят върху аналогичен проект „Eco in his own words“, въз основа на който ще организират едноименна кръгла маса в рамките на школата.