Актуално
09.04.2019 16:50 | сподели |
Представяне – четене на Антология на Жул Мишле (издателство на НБУ) във Френски институт – София
Франкофонският център за академични постижения и Издателството на Нов български университет, в партньорство с Френски институт в България, организираха на 8 април 2019 г. представяне-четене на Антология на Жул Мишле.
Антология е първо представяне пред българска публика на избрани откъси от творчеството на знаменития френски мислител, писател и историк ((1798-1874), либерал, антиклерикал, хуманист и енциклопедист, считан за един от бащите на съвременната френска историография, родоначалник на „националния роман“, автор на поредицата История на Франция (1833-1867, в 18 тома), Въведение във всебщата история, Принципи на история на философията на Вико (1827), Римска история (1839), История на Френската революция (1847-1853), Демократични легенди от Севера (1854), Любовта (1858), Жената (1859), Магьосницата (1862), Библия на човечеството (1864) и много други.
Събитието се проведе под патронажа на проф. Оливие Кашлер, аташе за университетско и научно сътрудничество при Посолството на Република Франция в България. В него взеха участие проф. Рая Заимова, историк (Институт за балканистика с Център по тракология, БАН), гл. ас. д-р Владимир Маринов, директор на Университетското издателство на НБУ и д-р Радосвета Кръстанова, ръководител на Франкофонския център за академични постижения в НБУ и преводач на Антология.
В изказването си д-р Владимир Маринов благодари на Френския културен институт в България за партньорството и изтъкна, че издаването на научна и художествена литература в превод от френски език има дългогодишна традиция в НБУ. Той представи пред публиката някои от най-престижните преводни франкофонски издания на НБУ, включени в поредицата Агора, както и предстоящи преводачески и издателски проекти. Проф. Рая Заимова представи личността и творчеството на Жул Мишле, както и значимостта на Антология като културен феномен в книгоиздаването в България. Д-р Радосвета Кръстанова се спря върху особеностите на стила и характера на Мишле като писател и историк и разказа за предизвикателствата, с които е трябвало да се справи като преводач.
Представянето на книгата бе съпътствано от прочит на откъси от творби на Мишле на френски и български език, които бяха представени пред франкофонската публика от Стефани Богомилова, студент във Франкофонската бакалавърска програма по международна политика на френски език и Даниела Симеонова, студент в Бакалавърска програма „Приложни чужди езици за администрация и управление“.
Събитието е част от програмата на месеца на Франкофонията в НБУ.
Записи на събитието:
http://institutfrancais.bg/fr/programme/716/jmicheletanthologiesalleslaveykov/
http://institutfrancais.bg/programata/716/jmicheletanthologiesalleslaveykovbg/
https://www.facebook.com/stephanieb3000/videos/2403150086384364/