facebook

Събития

1920x1080-ekran_678x410_crop_478b24840a
25.02.2025 16:20
Добави в Google календар
Събития

Специална филмова прожекция на Украинско кино

Корпус 3, РТЦ, Киносалон


Организатори:
Департамент „Кино, реклама и шоубизнес“, Програма „Кино и телевизия“
Международния етнографски филмов фестивал „ОКО“

Лектори:
Татяна Станева
Сергий Зейналов

Модератор:
гл. ас. д-р Богомил Калинов

Участници:
студенти в Програма „Кино и телевизия“, департаменти „История“, „Нова българистика“, международни студенти


В рамките на отбелязването на третата годишнина от пълномащабното нахлуване в Украйна, Нов български университет (НБУ) в сътрудничество с Международния етнографски филмов фестивал „ОКО“ организира специална филмова прожекция, която ще се състои на 25 февруари в 16:20 ч.

Това събитие поставя началото на новата програма „ОКО за учащи“, чиято цел е да интегрира студентите от творческите специалности в съвременния кинематографски дискурс чрез актуални документални филми, отразяващи социално-културните трансформации. В бъдещите издания на програмата ще бъдат представени и други филми, включително и световни премиери.

Програма на прожекцията:

  1. Писма от войната. Писмо 1. Пулсът на Украйна
    Режисьор и сценарист: Татяна Станева
    Жанр: Документален филм, телевизионен формат
    Продължителност: 55 минути
    Този филм, който е първата част от поредица, създадена през есента на 2023 г. от Военния телевизионен канал по поръчка на Информационния център на Министерството на отбраната на България, цели да разкрие многопластовостта на войната в Украйна. Особено внимание е отделено на участието на българската общност в тези събития. Филмът представя дълбоки екзистенциални преживявания на героите, като показва как личните истории се преплитат с глобалните предизвикателства.
  2. Спаси
    Режисьор: Сергий Зейналов
    Жанр: Документален филм
    Продължителност: 52 минути
    Документалният филм „Спаси“ потапя зрителя в трагичните събития след като руската армия взриви Каховската ВЕЦ в Херсонска област. Режисьорът Сергий Зейналов, родом от Херсонска област, използва личния си опит в опитите да евакуира своите близки, за да създаде кинематографска хроника на човешката борба и оцеляване. Съчетавайки художествено режисирани сцени, реални свидетелства и видеоархиви, филмът създава мощен ефект на присъствие и носи дълбоко емоционално въздействие.

След прожекцията ще се проведе дискусия Q&A с авторите на филмите, които ще присъстват на събитието.

За режисьорите:

  • Татяна Станева – етническа българка, представителка на бесарабските българи, родена на 11 август 1984 г. в село Криничное, Болградски район, Одеска област, Украйна. Фолклорист по образование, завършила Киевския национален университет „Тарас Шевченко“. Основателка и директорка на Международния етнографски филмов фестивал „ОКО“. Нейните документални проекти, сред които „Място на силата“ (2019) и „Пулсът на Украйна“ (2024), са насочени към изследване на културни и антропологични феномени.
  • Сергий Зейналов – украински режисьор, монтажист и продуцент, роден в Олешки, Херсонска област. Дебютира през 2009 г. с наградения късометражен филм „Street Boys“. През 2011 г. се премества в Киев, където започва кариерата си в телевизията, а през 2016 г. завършва Киевския национален университет по култура и изкуства. Най-новите му проекти включват документалните филми „(Im)possible To Stay“ (2023) и „Save“ (2024). От 2022 г. е програматор и изпълнителен директор на Международния етнографски филмов фестивал „ОКО“ (България).

За филмовия фестивал ОКО:

Международният етнографски филмов фестивал „ОКО“ е една от най-значимите платформи за представяне на документално и игрално кино, свързано с културното наследство, идентичността и социалните трансформации. Основан през 2020 г., фестивалът приема филми от цял свят и предоставя уникална възможност за диалог между творци, етнографи и зрители. Основната му мисия е да популяризира културното многообразие чрез езика на киното.

Фестивалът е известен със своите специални събития, сред които дискусии, майсторски класове и срещи с водещи режисьори от Украйна, България и други държави. Всяка година „ОКО“ привлича международни гости, които представят своите творби и споделят опита си с публиката. През 2025 г. шестото издание на фестивала ще се проведе през септември в Киев и Болград, а през октомври от 3 до 11 – в София, където ще се организира за трети път.

Сайт на фестивала: https://www.okofilmfest.com.ua/

Подаване на заявки: https://filmfreeway.com/InternationalEthnographicFilmFestivalOKO

Facebook: https://www.facebook.com/okofilmfest

Instagram: https://www.instagram.com/okofilmfestival/

Letterboxd: https://letterboxd.com/okoieff/

 

Програмата ОКО за учащи:

Инициативата „ОКО за учащи“ е насочена към създаването на интелектуално пространство за студенти от специалностите кино, театър, културология, журналистика и история. В рамките на програмата ще се провеждат прожекции на документални и игрални филми, но и дискусии, срещи с режисьори и интерактивни събития.

Освен образователния аспект, „ОКО“ предлага възможности за студентите да се включат в екипа на филмовия фестивал и да придобият практически опит в организирането на киносъбития и кинокритика.