facebook

Събития

sts5923-2_678x410_crop_478b24840a
20.03.2017 11:10
Събития

Интерактивни инсталации „Кораб и фризер ни показват как да пазим живота в океаните“

Интерактивни инсталации на WWF гостуват в департамент „Природни науки“ на Нов български университет по повод Световния ден на водата, 22 март (20-30.03.2017 г.)

Корпус 1, Централно фоайе

Организатори:
департамент „Природни науки“
WWF България

Лектори:
Калина Бояджиева, Иван Радев, WWF България

Модератори:
доц. д-р Ралица Берберова, доц. д-р Биляна Костова

Период на изложение: 20-30 март 2017 г.

Истинско рибарско корабче и интерактивен фризер на природозащитната организация WWF България ще гостуват в Нов български университет по инициатива на департамент „Природни науки“ по повод Световния ден на водата, 22 март. Нов български университет е първият университет, в който ще бъдат представени инсталациите.

Корабът и фризерът са снабдени с компютри и монитори, на които могат да се играят образователни игри и да се видят интересни видеоклипове. Чрез инициативата WWF България желае да привлече вниманието към опазването на морските ресурси и разумното им потребление.

Рибните запаси не само в Черно море, но и в световен мащаб, са подложени на огромен натиск. Консумацията на морска храна се е увеличила двойно за последните 50 години, а от океаните вадим два-три пъти повече риба, отколкото те могат да осигурят устойчиво. В резултат на това близо 90% от рибните запаси са прекомерно или напълно експлоатирани, според доклад на Световната организация по прехрана и земеделие към ООН (FAO).

Данни от публикувания наскоро доклад „На риболов за протеини – как морският риболов ще се отрази на световната продоволствена сигурност до 2050 г.“, изготвен по поръчка на WWF, сочат, че ако международната общност направи значителни подобрения в управлението на риболова и в опазването на морските и океански местообитания, океаните ще могат да снабдяват света с достатъчно риба през следващите няколко десетилетия. Лошата новина е, че при всички предвиждани сценарии, рибата най-вероятно няма да попадне в чиниите на тези, които се нуждаят от нея, за да оцелеят.

Консумацията на риба в т. нар. „Глобален север“ има все по-значително въздействие върху условията на живот на хората в развиващите се страни, които зависят до голяма степен от рибата – техен основен източник както на протеини, така и на поминък.

ЕС е най-големият вносител на морска храна в света и е важно да разберем, че като европейски граждани можем да допринесем много за опазването на рибните ресурси.

В рамките на изложбата, студентите, преподавателите и гостите на Нов български университет ще могат да получат първият български наръчник за избор на устойчива морска храна – Рибен буквар 2.0. Малката книжка се разпространява безплатно.

Електронният вариант на Рибен буквар 2.0 може да бъде открит тук

 

Снимка: fishforward.eu