Събития
19.11.2024 18:00 | сподели |
Добави в Google календар |
Публична лекция „Употреба на психоактивни растения в древността“
Цикъл публични лекции „Психоактивните растения в религията и изкуството на древността“
Галерия УниАрт
Организатор:
Галерия „УниАрт“, Център „Българо-европейски културни диалози“
Лектор:
гл. ас. д-р Росица Гичева-Меймари
Модератор:
Надежда Янакиева
Цикъл публични лекции „Психоактивните растения в религията и изкуството на древността“
Психоактивните растения съдържат вещества, които след поглъщане променят обичайната биохимична среда, в която функционира човешкият мозък. В резултат се променят възприятията, когнитивните процеси, визията за заобикалящия свят, а според някои психолози-когнитивисти – дори вида съзнание на употребилия ги индивид. Употреба на психоактивни растения е засвидетелствана в цялата древна история, най-рано поне от епохата на неолита – VIII-VII хил. пр. Хр.
Ще бъдат представени видовете контексти, в които се употребяват психоактивните растения в древността: медицински, рекреационни и религиозни. Повече внимание ще се отдели на най-съществения от тях - религиозният, защото психоактивните вещества в тези растения създават преживявания на „контактуване“ с отвъдни сили и персонажи (богове, демони, мъртви), „посещения“ на отвъдни светове. Ще бъдат представени свидетелства за най-често употребяваните психоактивни растения в различни култури в древното Средиземноморие: канабис, мак, блян, бръшлян, синя и бяла лилия, пелин, алкохолни напитки с психоактивни добавки и др.
Част от цикъл от лекции "Срещи с изкуството" на галерия УниАрт и част от дейността на студентския клуб по изкуствознание.
Темата е рядко обсъждана в България и няма друг изследовател, който да се интересува от нея.
Росица Гичева-Меймари е главен асистент в Нов български университет, доктор по „Теория на изкуствата“, историк и изкуствовед. Преподавател е в програмите по изкуствознание, към секция „Изкуствознание и история на културата“ в департамент „Изкуство и дизайн“. Изследователските ѝ интереси са в областите изкуство и култура на древността, антична религия, антично наследство в съвременната балканска култура, история на българското изкуство, невропсихология на изкуството и др. Член е на Център „Българо-европейски културни диалози“ в НБУ и е главен редактор на научната поредица „Студии Енакор“, издавана от Аукционна къща „Енакор“.