Събития
15.12.2016 18:00 | сподели |
Семинар с прожекция на документалния филм „Народен дом на терора“ и среща с екипа на филма – реж. Стойчо Шишков и оператора Мартин Димитров
Корпус 1, Аула
Организатори:
департамент „Кино, реклама и шоубизнес“
Киноклуб НБУ
Водещи:
проф. Людмил Христов
доц. д-р Светла Христова
Участници:
студенти и преподаватели от програмите на департаменти „Кино, реклама и шоубизнес“, „История“, „Политически науки“ и „Нова българистика“
Държава: България
Година: 2015
Времетраене: 58 минути
Режисьор: Стойчо Шишков
Документален филм за мрачната карма на една софийска сграда - бившата дирекция на милицията и полицията, жълтата сграда на столичния Лъвов мост.
Филмът проследява 100-годишната история на сградата, наниз от имена, факти, документи, разкази и свидетелства и хвърля светлина върху много забравени събития, преди и след 9-и септември. Народен дом на терора изважда на показ дълбоко заровени проблематики, корени и на много съвременни политически и социални казуси.
Филмът представя историята на сградата при Лъвов мост в София, в която се помещава Народният дом на Българска работническа социалдемократическа партия, а след това на Българска комунистическа партия. Историята обхваща периода от преди и след 9 септември 1944 г. Сградата е център за извършване на терор и издевателства. Двуетажната сграда е закупена от БРСДП през 1912 г. и получава името Народен дом. В нея се помещава ръководството и редакциите на изданията на партията. През 1922 г. сградата е подпалена, а през 1924 г. е построена сегашната сграда, в която се помещава ръководството на Българската комунистическа партия. Съгласно Закона за защита на държавата от 1925 г. сградата е одържавена и в нея се помещава Дирекция на полицията, а след Деветосептемврийския преврат – народната милиция.
Мрачната карма на една софийска сграда.
100-годишната история на бившата Дирекция на милицията и полицията на столичния „Лъвов мост“ с имена, факти, документи, разкази и свидетелства. Филмът осветлява забравени събития – преди и след 9-ти септември 1944г. Изважда дълбоко заровена проблематика, корен на съвременни политически и социални казуси. Както споделя режисьорът, „Младото поколение трябва да разбере кой, кога и какво е направил в полза или във вреда на България, защото оттам тръгват много неща, които резонират и досега„.
Голямата награда „Златен ритон“ за документалния филм на Стойчо Шишков от Фестивала на българското неигрално кино в Пловдив /2015/л