facebook

Събития

basnite_678x410_crop_478b24840a
03.02.2025 10:00
Събития

Изложба „Басните – мост между поколенията“

03.02 - 17.02.2025 г.

Коридорно пространство, Център по изкуства

03.02 - 17.02.2025 г.




Организатор:
департамент „Изкуства и дизайн“


Участници:
студенти от БП „Визуални изкуства“, модул „Графика и илюстрация“, майнър програма „Графика и илюстрация“:
Натали Цанова, Евгения Стоицева, Ивайла Стоянова, Юлия Струмска, Димана Станимирова и Пламен Панайотов


 

 

Изложбата представя резултатите от една от семестриалните задачи към курс VIPB562 Илюстрация – типаж, ситуация, среда с преподаватели – доц. д-р Калина Христова и хон. преп. Милена Иванова

 



Студентите са илюстрирали различни басни, включително тези на Езоп и Лафонтен. Всеки от тях е създал „character sheet” с героите и по една илюстрация на басня по избор.

 



Какво представляват басните и за кого са предназначени?
Думата „басня“ (fable) произлиза от “fabula” или „история“. Както приказките, като част от фолкора и традициите на всяка държава, първоначално басните са се предавали от уста на уста. С тяхното разказване се е целяло от една страна забавление, но най-вече предаване на урок, поука. Интересен факт е, че Езоп (VI век пр. Хр.) адресира басните си към възрастните. В тях се засягат въпроси, свързани с религията, човешките нрави, както и различни социални и политически теми.

 


По-късно, през времето на Ренесанса басните се насочват към детската аудитория. Целта им остава същата – поучаване, преподаване на морален урок, нравоучение. Самият Лафонтен (XVII век) адаптира за пръв път басните на Езоп в поетична форма.

 



В настоящата изложба студентите предлагат своя визуален превод на избрани басни, който да послужи за послание към по-възрастните, но и по млади поколения. Послание, което изгражда мислено мост във възприятието и разбирането ни за непреходните неща от живота, тяхната неизменчива природа, устойчива на всякакви промени.