facebook

Събития

a764a240-b752-4ac1-932a-0f70bfe622be_678x410_crop_478b24840a
21.04.2016 18:00
Събития

Прожекция на филма „Агресията“ и семинар „Ново БГ книно“

Корпус 1, Аула

Организатори:
департамент „Кино, реклама и шоубизнес“
Киноклуб НБУ

Тема:
Историческата памет в документалното кино

Водещ:
доц. Правда Кирова

С участнието на Ана Петкова – режисьор на филма


Държава: България

Година: 2015

Времетраене: минути

Режисьор: Анна Петкова

Сценаристи: Калина Андролова и Анна Петкова

Оператор: Христо Ц. Ковачев

Музика: Ценко Минкин

Монтаж: Малин Арнаутски

Продуценти: Галина Тонева и Кирил Кирилов. 

Вечерта на 20 срещу 21 август 1968 г. Обединените сили на Варшавския пакт нахлуват в Чехословакия. На 29 октомври 1968 г. трима второкурсници от Софийския университет са арестувани. Тяхната единствена вина е, че се опитват да не живеят в лъжа. Състояла ли се е 1968 г. в България?

Кинотворбата пренася зрителя през 1968 – годината, в която е потушена Пражката пролет от войските на Варшавския договор. Възможността на българите дори за словесна съпротива е почти изцяло парализирана от репресивната система. Въпреки това трима студенти успяват да я преодолеят. Три момчета, изправени срещу комунистическата машина за разправа с неудобните. Тяхната единствена вина е, че се опитват да не живеят в лъжа.

„Когато се изкоренява свободата, се унищожава основната тъкан на обществото. То става бледо и безпаметно. Оказва се, че културата на свободата и протеста превъзхожда всички други култури. От нея се ражда бъдещето на една нация. Затова изследването на всякакви парчета свобода, плахи или пък яростни, разпръснати неравномерно из нашето комунистическо минало, си струва всички усилия.

Филмът на Анна Петкова изследва и търси българските следи в епохалните събития на 1968-а. Когато хората по целия свят отказват да мълчат, излизат на улиците и започват да протестират срещу несправедливостта, тук дали се случва нещо? Докато в Прага се палят танкове, докато в Париж улиците се обръщат наопаки, докато Америка губи своите деца във Виетнам, България е на пръв поглед тиха и послушна. Затънала в двуличното безвремие на комунизма. Но могат ли мислите и чувствата на хората да бъдат заключени с катинар? Комунистическата система се пропуква под натиска на поп-културата и западните знаци за свободен и забавен начин на живот. През 1968 студентските протести взривяват света. Берлин, Рим, Париж, Чикаго, светът е окупиран от студенти, които искат да променят статуквото. Неподстриганата метежна чехословашка младеж е във водовъртежа на новото време. Нахлуването на войските на Варшавския договор в Чехословакия за смазване на Пражката пролет бележи пика на политическата нестабилност през 1968. Инвазията, съпротивата на чехите, сломяването, всичко това поражда и ужас, и възторг, и страх.

Филмът е отличен с Наградата на Съюза на българските филмови дейци на кинофестивала „Златен ритон ’15“.