Събития
24.02.2025 17:30 | сподели |
Добави в Google календар |
Седмица на флейтата в НБУ - февруари 2025
Галерия УниАрт
24.02.2025, 26.02.2025
Организатор:
департамент „Музика“
Лектор:
проф. д-р Луиза Селло
Участници:
Еторе Мичелази – флейта (докторант в НБУ), Розанджела Флота – пиано, Италия, проф. д-р Луиза Селло, проф. д р Милена Моллова
24.2.2025 – галерия УниАрт на НБУ (понеделник), 17:30 ч. КАМЕРЕН КОНЦЕРТ
Еторе Мичелази – флейта (докторант в НБУ) и Розанджела Флота – пиано, Италия
В програмата: Райнер Бишоф, Жан Ривие, Оливие Месиен, Жул Муке, Антонио Вивалди, Григор Нарекатси
26.2.2025 – галерия УниАрт на НБУ (сряда), 17:30 ч.
Цикъла Концерти в сряда КАМЕРЕН КОНЦЕРТ
Луиза Селло – флейта (гост-професор от Италия), Милена Моллова – пиано (почетен професор на НБУ)
В програмата: Волфганг Амадеус Моцарт, Марко Солини, Лучано Берио, Бухослав Мартину
МИЛЕНА МОЛЛОВА (пиано) е лауреат и носител е на пета премия на Първият международен конкурс Чайковски в Москва (1958). Милена Моллова завършва Московската държавна консерватория при световноизвестния пианист и педагог Емил Гилелс. Тя е лауреат и на награди от Международния конкурс за пианисти и цигулари „Маргарита Лонг – Жак Тибо“ в Париж; Международния конкурс на най-голямата обществена медия в Германия ARD в Мюнхен (Internationaler Musikwettbewerb der ARD); Международния клавирен конкурс „Лудвиг ван Бетовен“ във Виена (Ludwig van Beethoven International Piano Competition, Vienna). Внушителната кариера на Милена Моллова продължава над 75 години, включва творби от различни стилове и епохи от Барока до днес и се разпростира в широкия диапазон на соловото музициране, участието в различни камерни формации и най-вече в партньорството с камерни оркестри и големи оркестрови състави като Софийската филхармония, Симфоничния оркестър на Българското национално радио, Пловдивската филхармония и др. Удостоена е с титлата почетен професор в НБУ (2008) и орден „Кирил и Методий – огърлие“.
ЛУИЗА СЕЛЛО, определена от концертната критика на Ню Йорк като „отличен контрол на дишането, брилянтно техническо представяне, завладяващ интензитет, звучен диапазон и изобилие от чар“, е артистка на флейти Миязава и посланик на музиката и италианската култура, подкрепяна от италианското Министерство на културата. Международната й кариера включва сътрудничество с Миланската скала, Рикардо Мути, Виенските симфоници, Тайландския симфоничен оркестър, Тревър Пинок, Алирио Диаз, Филип Ентремон, Бруно Канино, Карл Лайстер, Carnegie Hall, Juilliard School, Suntory Hall, Prazak string quartet , композиторите Салваторе Скиарино, Алдо Клементи, Райнер Бишоф (премиерни изпълнения). Вече професор по флейта в Музикалната академия в Милано и Триест (Италия), тя всъщност е професор по флейта в докторска програма на Нов български университет в София (България) и гост-професор в университетите във Виена, Мадрид, Пекин , Мелбърн, Ню Йорк, Киото, Банкок, Буенос Айрес и др. Получавайки както своята докторска степен по сценични изкуства, така и своята докторска степен по лингвистични и литературни науки, тя учи в Париж при Реймънд Гийо и Ален Марион, които я обявяват за „много музикална, превъзходна“, в Accademia Chigiana със Северино
Газелони, който отбелязва „ великолепна интерпретативна чувствителност и отличен звук”, както и с Конрад Клем в Рим, който пише за нейната „виртуозност, без да жертва изразителността”. Записва за Stradivarius, Dynamic (Италия) и Millennium (Пекин).
ЕТОРЕ МИКЕЛАЦИ e преподавател по флейта в Liceo Musicale в Триест (Италия) и понастоящем докторант в Нов български университет в София (България), той изнася концерти както камерна музика, така и солист с оркестър в ЕС, САЩ, Австралия, Мексико, Египет , Русия, Китай, Обединени арабски емирства. Прави записи за радио и телевизия. Той замисли „Адриатическия фестивал“ като артистичен директор, чиито цели са мир и сплотеност на народите и културите. В продължение на много години той ръководи Фестивала на флейтата в Триест, международно събитие с хиляди флейтисти, студенти и известни концертисти. Той е партньор на квинтета за флейта Golden Sound.
РОЗАНДЖЕЛА ФЛОТА получава магистърска степен по музикално образование през 2011 г. и магистърска степен по пиано с отличие през 2014 г. със специализация Répétiteuris. През 2015 г. печели Програмата за млади артисти за репетитор в Националното оперно студио в Лондон и си сътрудничи с най- важните театри в Обединеното кралство (ROH, WNO, Opera North, Sadler's Theatre). През 2021 г. тя получава магистърска степен със споменаване на клавесин и исторически клавишни инструменти, а през 2022 г. магистърска степен II° ниво по вокална камерна музика. Работила е като репетитор и асистент- режисьор в различни оперни театри в Италия. Концертирала е в камерни ансамбли и като солист с оркестър в Италия, Англия, Уелс, Германия, Франция, Австрия. Преподавател по пиано в Liceo Musicale в Триест (Италия), след Академиите в Бари, Падуа, Перуджа, сега тя е корепетитор на пиано в Музикалната академия в Триест.