Новини
07.11.2024 16:49 | сподели |
С връчване на Наградата за хуманитаристика беше открита новата Библиотека „Богдан Богданов“
На тържествена церемония проф. Ивайло Търнев беше удостоен с престижната Награда за хуманитаристика на името на проф. Богдан Богданов. Събитието отбеляза и официалното откриване на новата сграда на университета - Библиотека „Проф. Богдан Богданов“.
Световноизвестният учен, преподавател и общественик проф. Ивайло Търнев получи Наградата за хуманитаристика в знак на признание за изключителните му научни, преподавателски и общественозначими постижения, за откритията му в областта на медицината, за приноса му към обществото, за човечността, добротата и съпричастността, съпътстващи целия негов досегашен професионален път.
Мотивите на журито обяви един от неговите членове, гл.ас. д-р Христо Чукурлиев, който отбеляза тясната връзка между биографията на проф. Търнев и Нов български университет, както и забележителният му принос към делото на живота на проф. Богдан Богданов.
Признанието връчи председателят на Настоятелството на НБУ, проф. Веселин Методиев, в присъствието на представители на академичната общност, гости и студенти.
„Пред нас стои световен учен, не просто колега или кадърен лекар. Проф. Търнев е от малкото в България, които достигат до световни върхове,“ заяви проф. Методиев при връчването на Наградата.
Видимо развълнуван, проф. Търнев изказа благодарност към Нов български университет и сподели колко ценен за него е духът на университетската общност, който създава уникална атмосфера за интердисциплинарно сътрудничество и обмен на идеи.
„За мен най-голямото качество е добротата и това да можеш да помагаш на хората и то е много повече от научните открития. Помагайки на един човек, виждаш, че го правиш щастлив. Най-голямото щастие е да бъдеш обичан. Във време на войни и в момент, в който се сриват човешките ценности, обезсмисля се човешкият живот, аз си мисля, че в тази зала и в този университет всички изповядват истинските духовни ценности, които са носители на доброта, на съпричастност и на човещина.“
Проф. Търнев посвети наградата на всички, които са помагали в дългогодишния му труд, но най-вече на създателя на НБУ проф. Богдан Богданов, чиято подкрепа е била ключова за началото на проект, свързан със здравеопазването на уязвимите групи в страната.
„Като всеки млад човек мечтаех да съм откривател и тази подкрепа, която получих тогава от проф. Богданов ми помогна да пътувам. През 1997 г. пътувах едно цяло лято, от град на град, от село на село, от махала на махала. Трябва да кажа, че през всички тези години, сме посетили повече от три хиляди населени места, главно с ромска общност. И да, ние имахме сериозни научни открития, заедно с екипа. Като описахме за първи път в света 15 нови наследствени заболявания. Откриването на тези заболявания помогна те да могат да се профилактират, защото това са тежки заболявания, а някои от тях вече могат и да се лекуват. Може би най-ценното нещо от моя живот са пътуванията, когато се срещах със страшно много хора, преглеждах по домовете, в училищата, в църквите, в кръчмите, дори и на улицата, помагайки на много хора, сблъсквайки се с невероятна бедност, с отчаяние, с озлобление понякога, със страхове, с предразсъдъци. Но ние се опитвахме да помагаме на тези хора, не само да ги изследваме. Не само да правим научни открития, но и да им помагаме, защото много от тях бяха в тежко състояние. Тогава започнахме тази здравна програма за здравното медиаторство. „
В продължение на повече от три десетилетия чрез фондация „Здравни проблеми на малцинствата“ и Националната мрежа на здравните медиатори като лекар и общественик проф. Търнев е ангажиран с подобряване достъпа до здравеопазване на хората от уязвимите общности у нас. Разработва и провежда профилактични програми за превенция на социално значими и наследствени заболявания. Разработва програма за здравни медиатори, която е най-устойчивата интеграционна политика у нас. В момента 332 здравни медиатори работят в 151 общини в страната. Българският модел на здравните медиатори, определен като уникален и добра практика, с негово участие е въведен в Северна Македония, Сърбия и Словакия. Подготвя медицински кадри от ромската общност.
„Тези здравни медиатори всъщност са будители, образователи, мисионери, носители на нов обществен морал в техните общности. Това са едни прекрасни хора, които живеят в същите населени места, говорят на същия език, но те променят ценности, утвърждават друг начин на живот, образоват.“ сподели развълнувано проф. Търнев.
Проф. д-р Ивайло Търнев е ръководител на Експертния център за наследствени неврологични и метаболитни заболявания, началник на Клиниката по нервни болести и председател на Българското дружество по невромускулни заболявания, член на Националната комисия по редки болести при МЗ и консултант на НЗОК по нервни и редки болести. Преподавател е в департамента „Когнитивна наука и психология“ на НБУ и в Катедрата по неврология на Медицинския университет в София. Член е на Настоятелството на НБУ от 2016 г. Автор е на над 400 научни публикации, 180 от които са в международни списания. Съавтор е на 10 учебника. Цитиран е над 12 000 пъти.
Проф. Търнев издига на европейско и световно равнище клиничната неврогенетика у нас. Ръководеният от него екип открива и провежда клинико-генетично проучване за първи път в света на петнадесет нови наследствени заболявания.
За постиженията си в научноизследователската дейност проф. Търнев получава редица престижни награди: двукратно наградата „Питагор“ на МОН за изключителни постижения в медицината и общественото здраве; наградата „Лекар на годината“ за иновативна медицина на БЛС; наградата „Златна монета „Писменост“ на Съвета на Европейската научна и културна общност за значим принос към развитието на българската наука; Национална медицинска награда за цялостен принос в медицината на VIP Communication; награда на Института за редки болести за изключителен принос по редки болести; наградата „Панацея“ на МУ – София за особени приноси при реализацията на преподаването, научноизследователската и експертната дейност и др.
Във връзка с обществената му дейност проф. Търнев също получава редица награди: наградата за гражданска доблест „Паница“ – 2008 за дейността му по осигуряване на достъп до здравеопазване на хората от малцинствата и утвърждаването на ролята на здравния медиатор; наградата „Посланик на доброто“ на Агенцията за закрила на детето; званието „Почетен гражданин на Лом“. През 2010 г. БНТ и в. „24 часа“ го номинират за един от достойните българи; получава приза „Най-добър човек“ на Националния алианс по редки болести. Той е един от най-добрите лекари, избран от „Дарик радио“, и един от лекарите, на които вярваме, в инициативата на в. „24 часа“.
В края на октомври, 2024 г., Президентът издаде указ за нагараждаване на проф. Ивайло Търнев с орден „Св. св. Кирил и Методий“ огърлие за неговите особено значими заслуги за развитието на медицинската наука и на общественото здраве.
БИБЛИОТЕКА „ПРОФ. БОГДАН БОГДАНОВ“ – НОВОТО ПРОСТРАНСТВО НА НБУ
Тържествената церемония се проведе в най-новото пространство на университета – Библиотека „проф. Богдан Богданов“. Официалното откриване отбеляза нов етап в развитието на НБУ.
Мултифункционалната сграда, включваща библиотека „Проф. Богдан Богданов“ и изложбена площ, е един от най-значимите проекти на Нов български университет. Създадена в памет на основателя на университета, проф. Богдан Богданов, сградата е не само архитектурен акцент в кампуса, но и пример за инвестиция в модерна, устойчива и високоефективна инфраструктура.
В библиотеката всеки може да черпи вдъхновение от личната колекция на проф. Богданов. Важна функция на Библиотеката, прилежащите изложбени части и Музей е и да предоставят пространство за организиране на образователни, научни, културни и артистични събития, които отговарят на потребностите на университетската общност и на обществото като цяло.
Изграждането на пространството е по инициатива на д-р Георги Текев и с решение на Настоятелството на НБУ. Автор на първоначалния идеен проект е арх. Зарко Узунов. В последствие идеята е надградена и доразвита от арх. Димитър Ангелов, а реализацията е изпълнена от „Поли и син инженеринг“. С идеи в процеса на изграждане са допринесли проф. Антоний Славински и проф. Веселин Методиев.
Архитектурната концепция включва максимално използване на естествена светлина и връзка с околната природа, създавайки усещане за „чисто пространство“. В този пореден проект НБУ инвестира във внедряването на високотехнологични решения за строителство и инсталации, които осигуряват оптимални условия за образователни и културни събития, както и за развитие на иновации.
Новата Библиотека „проф. Богдан Богданов“ се издига в отговор на нарастващите нужди на студентите и преподавателите за повече пространства за обучение, семинари и културни прояви. Създаването на съвременни мултифункционални учебни зали и читални цели да подкрепи развиващите се изисквания на академичната общност и пазара на труда. Университетът ежегодно обучава около 10 000 студенти, и новата сграда е стратегическа инвестиция за посрещане на тяхното търсене на качествено образование и културни възможности.
Официалното откриване на сградата беше отбелязано с уникален пърформанс на студенти от департамент „Театър“, които представиха пърформанс по „Мелодията на нещата“ от Райнер Мария Рилке. Идея и глас - доц. Снежина Петрова, режисура и хореография - доц. д-р Анна Пампулова.
Празникът продължи с бароков концерт представен от студенти и алумни на департамент „Музика“: Кармен Телфеян – цигулка (алумна на МП „Класическа музика“, кандидат за ДП „Музика“), Марина Иванова – пиано (студентка в БП „Музика“, 4 година), Александрина Кушинчанова – арфа (студентка в МП „Класическа музика“), Филип Копецки – флейта (дипломант бакалавър в БП „Музика“), под съпровода на д-р Нона Кринчева, щатен преподавател в департамент „Музика“.
Водещ на тържествената вечер беше доц. д-р Кристиян Постаджиян, зам.-ректор по учебната дейност, а режисьор – доц. д-р Анна Пампулова.
Фотографи: Стилиян Мурджев (студент, БП „Фотография и видеография“), д-р Ангел Коцев (преподавател в БП "Фотография и видеография")