Събития
15.04.2024 12:00 | сподели |
Публично четене: Четем Шекспир и Вера Мутафчиева в Световния ден на книгата и авторското право
Двор пред Център за книгата
Организатор:
Център за книгата
Модератор:
Валентина Никова, студентка от програма „Връзки с обществеността“ и майнър „Кино и телевизия“
В Световния ден на книгата и авторското право Валентина Никова и студенти от департамент „Медии и комуникация“ публично ще четат избрани текстове от произведения на Шекспир и Вера Мутафчиева от 12.00 часа във вътрешния двор на университета пред Център за книгата.
Поводът за публичното четене е празникът Световен ден на книгата и авторското право, определен за честване от ЮНЕСКО на символичната за литературата дата 23 април, свързана с раждането и смъртта на английския драматург, актьор и поет Шекспир, испанския романист, драматург и поет Мигел де Сервантес, перуанския писател и историк Инка Гарсиласо де ла Вега, френския писател Морис Дрюон, исландския писател Халдоур Лакснес, руския писател и поет Владимир Набоков, каталонския публицист и писател Жозеп Пла, латиноамериканския автор Мануел Мехия Валиехо.
На 28 март 2024 г. се навършват 95 години от рождението на акад. Вера Мутафчиева. Тя е удостоена с титлата „Почетен доктор на Нов български университет“ на 24 май 2000 година за нейната широка и разностранна дейност на историк, писател и общественик. В нейна чест в Библиотеката на Нов български университет бе подредена изложба от книги ѝ в периода 1 март – 15 април 2024 г.
Избраните текстове за публичното четене са от Шекспировите творби „Крал Лир“, „Макбет“, „Отело“, „Ромео и Жулиета“, „Укротяване на опърничавата“, „Веселите уиндзорки“, „Сън в лятна нощ“ и 7-те тома „Избрани произведения“ на Вера Мутафчиева от Жанет 45, в които са включени „Летопис на смутното време“, „Аз, Анна Комнина“ „Рицарят“, „Случаят Джем“, „Предречено от Пагане“, „Белот на две ръце“, „И Клио е муза“, „Белият свят“, „Семейна сага“, „Разгадавайки баща си“, „Бомбите“ и „Бивалици“ книга І и ІІ.
Чрез Световния ден на книгата и авторското право ЮНЕСКО защитава разнообразието и равния достъп до знания, насърчава грамотността и отворения достъп до научни знания и образователни ресурси. Този ден обединява милиони хора по света, като автори, издатели, учители, библиотекари и всички четящи.