Събития
15.03.2025 09:30 | сподели |
Добави в Google календар |
Уъркшоп на тема: Принципи и приложение на Design Thinking
Библиотека „Проф. Богдан Богданов“, Аудитория 2
Организатор:
департамент „Икономика“
Лектор:
Галена Колаксазова, Институт за технологичен трансфер и иновации (Пловдив) – партньор по проекта
Модератор:
доц. д-р Димитър Трендафилов - ръководител за НБУ на международен проект „DigitCreshe“, в чиито рамки се организира събитието
Участници:
Мария Видева (докторант в Деп. „Дизайн“, НБУ)
Студенти след предварително записване
Design Thinking е широкообхватен и креативен подход към решаване на проблеми, особено полезен в разработването на нови продукти и услуги. Освен че по същността си е мултидисциплинарен, доколкото включва експерти от различни полета в един екип, той е гъвкав и предполага етапи на развитие на проекта със силен фокус върху човешкия фактор в изграждане на ползите от решението. При нарастваща роля на екипните креативни техники като инструмент за решаване на все още нерешени проблеми и подобряване на вече работещи, но недостатъчно продуктивни и полезни модели, както и на бурното развитие на креативните индустрии като дял в световен мащаб, уъркшопът има за цел да запознае студенти на НБУ от програми, свързани с мениджмънт, стратегическо мислене, маркетинг, комуникации, туризъм и пр. с ползите от подхода и да ги въведе в симулация на процеса, който той следва. Подобни семинари и уъркшопи рядко и спорадично се предлагат на студенти извън „креативните“ специалности, а НБУ като партньор в проекта „DigitCreshe“, насочен към повишаване на капацитета на обучение в креативност и мулти- и кросдисциплинарност, има възможност да въвлече студенти сразличен опит и интереси да работят заедно и да упражнят уменията си в екипната и творческа работа по реални проблеми и предизвикателства. Събитието планира теоретична първа част и приложна втора.
Гост-лекторът Г. Колаксазова е дипломант на NHL Stenden University of Applied Sciences, Люверден, Нидерландия, известен с цялостното приемане на design thinking като обучителен метод без значение на избраната основна специалност. Към момента е сътрудник по различни проекти на Института за технологичен трансфер и иновации, базиран в Пловдив, и специалист по дигитално-медийно присъствие, ангажиран от местни организации.